Dy ‘leopardë të borës’ apo siç njihen ndryshe si ‘fantazmat e maleve’ u panë duke vrapuar përgjatë maleve të Indisë veriore. Derisa kërcenin sa andej dhe këndej në terrenin me gur, iu bashkuan më pas një leopardi tjetër të këtij lloji që ishte më i madh se ata të dy.

Kafshët energjike u kapën në video në Himachal Pradesh të Indisë, sipas autoriteteve atje, transmeton Telegrafi.

Videoja tregon një leopard të ri bore duke ecur përgjatë një shpate mali shkëmbor, derisa më pas i bashkohet edhe një tjetër.

https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FParveenKaswanIFS%2Fvideos%2F3470771529909865%2F&show_text=false&width=560&t=0

Derisa kamera i ndjek nga pas ata vrapojnë dhe kërcejnë pa mundim përgjatë terrenit të rrëshqitshëm.

Ata zbresin një seri kreshtash kur më në fund i bashkohen leopardit nënë që qëndronte në hije.

Reklama

‘Leopardi i borës’ është “një nga macet më misterioze në botë”, sipas Fondit Botëror të Kafshëve të Egra në Indi. Ky lloj leopardi është i rrezikuar.

Vetëm rreth 400 deri në 700 ‘leopardë bore’ mbeten në natyrë në Indi, tha organizata. Sidoqoftë, këta numra janë vetëm përllogaritje sepse macja e fshehtë “shumë rrallë shihet nga njerëzit”. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here