Në Nju Jork, në dhjetor 1944, papritmas u përhapën thashethemet për një sulm të afërt gjerman në metropol, të udhëhequr nga disqe fluturuese që mbanin armë atomike. Njëkohësisht, New York Times raportoi lajmin e një “topi misterioz të pezulluar në ajër” dhe publikoi foto të objekteve të paidentifikueshme që lëviznin me shpejtësi të dukshme, shumë të madhe. Sipas artikullit, disa londinez i kishin parë këto disqe të fluturonin poshtë urave të Thames. Fantazi të pastra? Jo. Sot dihet se ato frika nuk ishin krejtësisht të pabaza. Nazistët me të vërtetë po punonin për armë të reja fantastiko-shkencore. Dhe mes tyre kishte edhe disqe fluturuese.

ARMËT “V”. Ushtritë aleate kishin zbarkuar në Normandi një vit më parë, Fronti Perëndimor Gjerman tani ishte afër kolapsit përfundimtar, por, pavarësisht kësaj, amerikanët kishin frikë se gjermanët mund të shmangnin humbjen e afërt duke përdorur armë të jashtëzakonshme sekrete. Makina e propagandës së Joseph Goebbels, ministrit të Propagandës, kishte si objektiv të bindte popullsinë gjermane që të besonte deri në fund në “fitoren përfundimtare”.
Por kjo propagandë dukej se kishte rënë edhe në radhët e armikut. Veç kësaj, a nuk i kishte lëshuar Hitleri raketat legjendare V2, të dizenjuara nga Wernher von Braun (më vonë krijuesi i aventurave të para hapësinore të NASA-s) në Londër disa muaj më parë, në shtator 1944? Ato ishin raketa me efikasitet të frikshëm: duke shmangur ekranet e radarëve, ata arritën objektivin e tyre në vetëm 5 minuta nga nisja, pa qenë e mundur të parashikohej mbërritja e tyre në asnjë mënyrë.
Në propagandën naziste, shkronja “V” e shkurtesës “V2” korrespondonte me inicialen e vergeltung, hakmarrje. Megjithëse armët e ashtuquajtura “V” (përveç sigurisht V2) nuk do të ishin teknikisht gati për përdorim deri në fund të luftës, në disa raste ato kishin një potencial të madh, aq sa Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Sovjetik ndërtuar mbi këto kërkime për të ndërtuar raketa ndërkontinentale dhe raketa lundrimi në vitet në vijim. Armët e tjera “V”, nga ana tjetër, shërbyen që në fillim vetëm për të përmbushur fantazitë e selisë së Führer-it. Një rol të veçantë për këtë ka luajtur e ashtuquajtura “pjata fluturuese e Rajhut të Tretë”, e njohur edhe me shkurtesën “V7”.

PROPAGANDË. Pas disfatës ajrore mbi qiellin britanik në vitin 1940, Hermann Göring, Ministri i Transportit Ajror, ishte nën presion. Në vitin 1941 ai thirri të gjithë ekspertët e sektorit, duke i nxitur ata të punonin për zhvillime të reja që do të siguronin epërsinë ajrore gjermane. Dhe pikërisht këtu lindi miti i disqeve fluturuese si një armë sekrete.
Në fazën e planifikimit, në fakt, roli që luante modeli i një avioni ngritjeje vertikale në formë disku, të cilin ndërtuesi i ri Andreas Epp dhe mbrojtësi i tij Ernst Udet, asi legjendar i aviacionit gjerman, ia kishin paraqitur Göringut pak kohë më parë. , luajti një rol të rëndësishëm.
Dy ekipe të veçanta punuan për idenë njëkohësisht: gjermani Richard Miethe, një inxhinier aeronautik dhe italiani Giuseppe Belluzzo, një specialist turbinash, në fabrikat e avionëve të Bratislavës dhe Dresdenit. Kolegët Otto Habermohl dhe Rudolf Schriever në fabrikat Skoda në Pragë. Të parët që arritën objektivin ishin ata të grupit të Pragës.

MITI LIND. Në mars 1944 ata përfunduan me sukses testin e parë. Rrëfimet më të ndryshme janë shkruar për fluturimin e parë: sipas disave, avioni kishte fluturuar me mbi 2000 km në orë; sipas të tjerëve, ai kishte lënë të kuptohet vetëm për të fluturuar me disa kërcime të pasigurta.
E sigurt është se Ministria e Propagandës e lartësoi ngjarjen dhe njoftoi zhvillimin e armëve të reja me fuqi të jashtëzakonshme. Dhe kjo ishte hera e fundit që nazistët përmendën projektin e “dipsave fluturuese”.
Çfarë ishte e vërtetë? Shumica e dokumenteve në disk më pas humbën ose u shkatërruan në vitet e fundit kaotike të luftës, ndërsa 15 muajt misterioz të fluturimeve testuese para armëpushimit mjaftuan për të përhapur mitin e disqeve fluturuese super të shpejta. Për Peter Pletschacher, historian i aviacionit, ishte në të vërtetë thjesht një “luftë delikate psikologjike”. Shpejtësitë e deklaruara “në atë kohë ishin të pamundura, absurditet total”. Sipas Pletschacher, efekti i jashtëzakonshëm që pati propaganda mbi armikun ishte vetëm pasojë e respektit të madh që aleatët kishin për aftësitë teknike të gjermanëve.

HITLERI NË ANTARKTIKË? Pas luftës, miti i disqeve fluturuese legjendare të Rajhut pati një zhvillim të pavarur, duke marrë forma gjithnjë e më të çuditshme. Shumë nga figurat kryesore të regjimit nazist ishin strehuar në Amerikën e Jugut dhe ndoshta për këtë arsye filluan të qarkullojnë thashethemet se Hitleri dhe pasuesit e tij kishin arritur në Antarktidë me avionët e tyre me disk. Atje, të fshehur në tunele të gërmuara nën akull, ata prisnin të ktheheshin në Gjermani.
Kulmi i komplotit imagjinativ u arrit me tregimin se Hitleri ishte tërhequr në hënë me disqet e tij fluturuese dhe atje do të kishte pritur ditën e hakmarrjes. Udhëtimi në hapësirë do të ishte bërë i mundur nga një teknikë e re, e jashtëzakonshme shtytëse, e quajtur “Vril”, e cila mund të arrijë përshpejtime deri në 40,000 km në orë.

UFO-t kanë lindur. Fantazia dhe histeria nuk kishin më kufi. Në vitin 1947, disa pilotë amerikanë u betuan se kishin hasur në objekte fluturuese të paidentifikuara: UFO. Dhe Forcat Ajrore pretenduan se ishte përfshirë në një luftë me një disk. Kështu, kur radio raportoi përplasjen e një UFO në Roswell, New Mexico, u përhap paniku. Incidenti në Roswell doli të ishte një mashtrim: një tullumbace moti sapo kishte rënë. Sidoqoftë, mbështetësit e UFO-ve nuk u interesuan fare dhe qyteti u bë një vend pelegrinazhi.

UFO-të zhytëse. Paranoja e UFO-ve në vitet 1940 u pasqyrua në frikën binjake të Ufos (Objekte nëndetëse të paidentifikuara), objekte të paidentifikuara nëndetëse: avionë amfib në formë disku, të cilët u nisën nën ujë, dolën në sipërfaqe, u ngritën dhe më pas u kthyen në det. Gjuetari gjerman i mistereve Lars Fischinger i është përkushtuar studimit të fenomenit dhe ka shqyrtuar dhjetëra shfaqjet e pesëdhjetë viteve të fundit. Në Antarktidë, për shembull, ekuipazhi i një akullthyese do të kishte vëzhguar disa Usos që kalonin një shtresë akulli 7 metra të trashë.

Mania e UFO-ve pas Luftës së Dytë Botërore u nxit nga vetë zhvilluesit e “disqeve fluturuese”. Në vitet 1950, Rudolf Schriever rrëfeu testet e bëra në Pragë për revistën gjermane Der Spiegel, me tone tingëlluese: «Pancat fluturuese nuk janë lojë fëmijësh. Ato kanë një rëndësi të madhe për zhvillimin e teknikës së fluturimit”.

Nga ana e tij, Giuseppe Belluzzo, i cili ishte më i kualifikuar profesionalisht, kishte paralajmëruar tashmë në vitin 1944 se avionët në formë disku ishin të paqëndrueshëm, me një efekt edhe më të theksuar me rritjen e madhësisë së automjetit. Por historia e Schriever-it kishte hyrë tashmë në fuqi. Në Kanada u përpoqën të rindërtonin diskun fluturues nazist. Ishte një fiasko e zhurmshme. Që atëherë për armën sekrete gjermane nuk është folur më.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here