Përafërsisht çdo i treti person në botë vuan nga presioni i lartë i gjakut dhe shumë nuk e dinë këtë. Simptomat e të ashtuquajturit vrasës i heshtur shpesh janë të padukshme.

Duhet të theksohet se presioni i lartë i gjakut rrit rrezikun e goditjes në tru, sulmit në zemër, sëmundjeve të zemrës, sëmundjeve të veshkave, madje edhe demencës vaskulare.

Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të kujdeseni për presionin e gjakut. Për ata me nivele të larta, një dietë e shëndetshme është çelësi për ta mbajtur atë nën kontroll dhe për ta ulur atë. Është gjithashtu e rëndësishme të dini se cilat ushqime dhe pije duhet të shmangni.

Sipas nutricionistes Becky Graham, njerëzit që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut në radhë të parë duhet të reduktojnë marrjen e kripës. Rekomandimi i ekspertëve të shëndetit është që të mos hani më shumë se gjashtë gram kripë në ditë, që është afërsisht një lugë çaji.

Pijet me sheqer, karbohidratet e rafinuara, si buka e bardhë dhe makaronat, si dhe ushqimet e përpunuara dhe gjysmë të përgatitura janë gjithashtu të rrezikshme për njerëzit që vuajnë nga hipertensioni.

Ju gjithashtu duhet të reduktoni marrjen e kafeinës dhe alkoolit, mishit të kuq dhe të përpunuar, ushqimeve me yndyra të ngopura dhe trans, ketchup-it, salcave të nxehta, salcës së sojës dhe salcës së sallatës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here