Rritja e temperaturës së trupit është një shenjë se trupi përmes një mekanizmi natyror po lufton një infeksion ose inflamacion që po ndodh në trup në atë moment.

Në këtë mënyrë, trupi dërgon sinjale se mekanizmi mbrojtës është forcuar dhe se sistemi imunitar po funksionon mirë.

Nëse kemi parasysh se temperatura normale e trupit ndryshon nga personi në person, si dhe gjatë ditës, është interesante të theksohet se çdo lëkundje e tillë nuk është shenjë se trupi po kalon një gjendje inflamacioni apo infeksioni. Nëse flasim për një temperaturë pak të ngritur tek të rriturit – ajo që varion midis 37 – 38, shpesh nuk ka nevojë as të trajtohet veçmas. Në këtë rast, qëndrimi në shtëpi me pushim dhe pirja e më shumë lëngjeve ndihmon në uljen e temperaturës dhe rikuperimin e trupit.

Si të ulni temperaturën?

Por kur termometri tregon se temperatura e trupit i ka kaluar 38 gradë Celsius dhe para se të vendosni të merrni ilaçe me paracetamol, ekzistojnë disa metoda natyrale dhe të thjeshta përmes të cilave mund të veproni.

Këto janë 7 këshilla për të ulur temperaturën në mënyrë natyrale

Përgatitni çaj të freskët me xhenxhefil

Për shkak se xhenxhefili ka nivele të larta të vajit esencial të xhenxhefilit, i cili ka veti anti-inflamatore dhe vepron si një antioksidant natyral, çaji i bërë nga rrënja e xhenxhefilit mund të ulë temperaturën e trupit pothuajse menjëherë. Xhenxhefili i freskët ka një nivel të lartë të vitaminës C, kaliumit dhe magnezit, i cili përveçse do të ulë temperaturën e lartë, do të eliminojë edhe dhimbjet e muskujve që shpesh shoqërojnë inflamacione të tilla.

Ne rekomandojmë përdorimin e çajit të xhenxhefilit me një lugë çaji mjaltë. Ky kombinim natyral i fuqishëm, përveçse ndikon pozitivisht në uljen e temperaturës së trupit, vepron edhe si stimulues i fortë në punën e imunitetit.

Hudhra e papërpunuar ndihmon në uljen e temperaturës

Përveç uljes së temperaturës, vetitë antimikrobike të hudhrës parandalojnë në mënyrë aktive inflamacionin në trup. Kërkimet shkencore të kryera në dy dekadat e fundit kanë konfirmuar me sukses tezat që mjekësia tradicionale kineze, si dhe shumë kultura të tjera në botë, ka mbrojtur që nga kohërat e lashta. Kështu, është vërtetuar se hudhra ka disa komponentë të rëndësishëm antimikrobikë, ndër të cilët më i rëndësishmi është alicina. Ky përbërës natyral vepron kundër viruseve, baktereve dhe kërpudhave, kështu që hudhra luan një rol të rëndësishëm në uljen natyrale të temperaturës.

Kur dëshironi të ulni temperaturën në mënyrë natyrale, është mirë që të grisni ose shtypni një thelpi hudhër dhe ta hani të papërpunuar. Përveç kësaj, mund të vendosni edhe hudhra të grira në ujë të vakët dhe ta pini.

Bëni dush me ujë të vakët

Një nga metodat më të vjetra për të ulur temperaturën e lartë është dushi me ujë të vakët. Qoftë për fëmijë apo të rritur, duhet të siguroheni që uji gjatë dushit të mos jetë i nxehtë, pasi kjo do të ketë efektin e kundërt. Kini kujdes që uji të mos jetë shumë i ftohtë, pasi kjo mund të shkaktojë një goditje shtesë në trup.

Për të kontrolluar efektivitetin e kësaj metode të heqjes së temperaturës, matni temperaturën para dhe pas një dushi të vakët.

Banjë me kripë dhe vaj esencial të pemës së çajit

Kur bëhet fjalë për temperaturën e lartë dhe veçanërisht në rastin e viruseve që shoqërohen me dhimbje muskulore, një banjë e ngrohtë me kripë vepron si një ilaç natyral që ka një efekt pothuajse të menjëhershëm. Kripa e detit rrit nivelin e elektroliteve në trup dhe qëndrimi në një banjë të nxehtë do të zëvendësojë lëngjet e humbura. Nëse keni vaj esencial të pemës së çajit në shtëpi, shtoni atë në banjë dhe në këtë mënyrë do të forconi efektin e dobishëm të banjës me kripë.

Kompresa të ngrohta kundrejt temperaturës

Rritja e temperaturës së trupit shpesh shoqërohet me djersitje të shtuar, e cila është një nga mekanizmat e largimit të baktereve nga trupi. Për faktin se gjatë kësaj periudhe është veçanërisht e rëndësishme t’i kushtohet kujdes hidratimit të trupit, mbështjelljet e vakëta të trupit ndihmojnë edhe në uljen e temperaturës. Mund të vendosni kompresa të ngrohta në kokë, duar ose këmbë dhe mbani ato për 10 minuta intervale ose derisa të ftohen.

Ftojeni dhomën ku po qëndroni dhe sigurohuni që ajri të jetë mjaft i lagësht

Ndërsa trupi po lufton infeksionin ose inflamacionin, nuk rekomandohet të qëndroni në dhoma të ngrohta. Për këtë arsye, është mirë të ajrosni më shpesh dhomën ku qëndroni dhe t’i kushtoni vëmendje më të madhe lagështisë së ajrit. Në rast se temperatura e lartë shoqërohet me inflamacion të sinuseve, ajri i lagësht do të nxisë frymëmarrjen më të lehtë.

Lagështia e ajrit në dhomë mund të rritet duke përdorur një difuzer në të cilin mund të shtoni vajra esencialë ose duke vendosur një tas me ujë në radiator.

Rritni marrjen e probiotikëve

Hulumtimet kanë treguar se probiotikët kanë një efekt pozitiv në uljen e inflamacionit në trup, dhe në të njëjtën kohë ndikojnë në punën e sistemit tretës. Probiotikët përmbajnë baktere të mira që përveç se ulin temperaturën e trupit, ndikojnë pozitivisht në parandalimin e inflamacionit. Disa nga probiotikët natyralë më të famshëm janë kefiri, kosi, lakra turshi i pasur me vitaminë C, kombucha dhe turshi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here