Ne të gjithë e dimë se uji është thelbësor për jetën tonë të përditshme. Kjo na ndihmon të ndihemi mirë, të dukemi mirë dhe ndihmojmë trupin tonë që të funksionojë siç duhet. Hulumtimet kanë treguar se uji ndihmon në heqjen e toksinave e trupit tuaj dhe  ju mban të shëndetshëm.

Rekomandohet që të filloni ditën me një gotë ujë të freskët çdo mëngjes.

Sot ne do të diskutojmë dhjetë përfitimet më të mira shëndetësore të konsumimit të ujit të ngrohtë:

  1. Heq kapsllëkun

Pirja e ujit të ngrohtë në stomak bosh çdo ditë  mund të ndihmojë në rregullimin e lëvizjeve tuaja të zorrëve dhe lehtësimin e kapsllëkut. Uji i ngrohtë ndihmon sistemin tuaj të tretjes për të punuar si duhet. Ndihmon në tretjen më të lehtë të ushqimit dhe ndihmon në funksionimin e mirë të zorrëve.

  1. Përmirëson tretjen

Siç kemi diskutuar më parë, uji i ngrohtë ndihmon sistemin e tretjes së trupit tuaj. Uji i ngrohtë stimulon gjëndrën tuaj të tretjes për të filluar punën. Kjo do të ndihmojë trupin tuaj për të prishur ushqimin në stomakun tuaj dhe heq disa prej punës që duhet të bëjë sistemi juaj i tretjes. Në atë, ai përdor më pak energji për të prishur ushqimin.

  1. Trajton bllokimet e hundës

Uji i ngrohtë mund të ndihmojë edhe për të trajtuar kongjestionin e hundës. Kur konsumoni ujë të ngrohtë, ajo thyen mukusin në zgavrat tuaja të hundës dhe në traktin tuaj të frymëmarrjes. Për shkak se kjo nuk është ulur në hundë, kjo ul mundësinë që një virus ose një bakterie të fillojë të rritet në zgavrën tuaj të hundës.

  1. Qetëson fytin

Dhimbjet e fytit janë një çështje e zakonshme e përjetuar nga shumë njerëz që vuajnë nga një grip apo alergji të ftohtë. Megjithatë, uji i ngrohtë mund të ndihmojë zbutjen e fytit tuaj dhe të lehtësojë çdo shqetësim. Uji i ngrohtë gjithashtu do të ndihmojë për të prishur mukozën e trashë dhe ta bëjë atë të lërë traktin tuaj të frymëmarrjes.

  1. Detoksifikon trupin tuaj

Siç kemi diskutuar më herët, uji i ngrohtë mund të ndihmojë për të pastruar trupin tuaj nga çdo toksina e dëmshme. Kur konsumoni disa gota ujë të ngrohtë, ngre temperaturën e trupit tuaj. Si rezultat, trupi juaj fillon të djersitem në mënyrë që të qetësohet. Toksina do të lërë trupin tuaj përmes djersës tuaj.

  1. Redukton peshën

Shumë profesionistë të shëndetit dhe fitnesit do të rekomandojnë që të konsumoni ujë në mënyrë të rregullt për të humbur peshë. Megjithatë, konsumimi i ujit të ngrohtë në vend të ujit të ftohtë do ta përshpejtojë këtë proces. Uji i ngrohtë do të rrisë temperaturën e trupit dhe do të rrisë metabolizmin tuaj.

  1. Përmirëson qarkullimin e gjakut

Uji ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, gjë që ndihmon për të dhënë oksigjen dhe lëndë ushqyese në indet dhe organet tuaja në trupin tuaj në mënyrë më efikase. Qarkullimi i duhur është thelbësor për muskujt dhe nervat tuaja.

  1. Zvogëlon dhimbje menstruale

Uji i ngrohtë mund të ndihmojë edhe për të parandaluar dhimbje menstrual. Uji ngrohtë  i relakson muskujt brenda mitrës tuaj dhe ju siguron lehtësim gjatë këtyre ditëve.

  1. Ndikon në Gjumë

Uji i ngrohtë gjithashtu mund t’ju ndihmojë të fle më në mënyrë paqësore dhe të shëndoshë. Meqë uji i ngrohtë ngre temperaturën e trupit, ju ndiheni më të relaksuar dhe të përgjumur. Uji i ngrohtë gjithashtu mbush stomakun tuaj në mënyrë që të mos përjetoni dëshira ushqimore natën vonë. Në vend të kësaj, ju do të ndjeheni të mirëpritur në mëngjes.

  1. Ngadalëson plakjen

Uji i ngrohtë është i shkëlqyeshëm për lëkurën tuaj, pasi ndihmon për të shkulur toksinat nga trupi juaj dhe lë lëkurën tuaj të shëndetshëm dhe të rinj. Uji gjithashtu ndihmon në riparimin dhe rimbushjen e qelizave në lëkurën tuaj dhe në përmirësimin e elasticitetit të lëkurës suaj. Për të përmirësuar procesin e detoksifikimit, shtoni lëngun e gjysmës së limonit në ujin tuaj të ngrohtë para se të konsumoni atë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here