Pak pamje në natyrë janë më të ngrohta se ajo e një nëne që kujdeset për të vegjlit e saj – përveç nëse ky veprim edukues përfundon me një episod kanibalizmi.

Cichlids femra – peshqit e familjes Cichlidae – janë peshq që ushqehen me gojë, që i mbajnë të vegjlit e tyre në gojë fillimisht si vezë.

Ndërsa peshqit e vegjël, të njohur si të skuqur, rriten brenda gjirit të nënës së tyre, ajo nuk është në gjendje të hajë. Dhe kur nënat Cichlids janë mjaft të uritura, ato ndonjëherë hanë pasardhësit e tyre, zbuluan së fundmi shkencëtarët.

Studiuesit nga Universiteti Qendror i Miçiganit zbuluan sjelljen e tmerrshme gjatë studimit të shkollave të Astatotilapia burtoni, një specie e cikleve afrikane të ujërave të ëmbla, në laboratorin e tyre.

Reklama

Në një studim të botuar më 9 nëntor në revistën Biology Letters, shkencëtarët raportuan se në disa raste, nënat grabitqare A. burtoni gëlltitin disa nga të vegjlit e tyre, duke iu kthyer kanibalizmit filial si një alternativë ndaj urisë.

“Ishte një aksident i plotë që ne zbuluam kanibalizmin e tyre”, tha për Live Science autori i studimit Peter Dijkstra, një asistent profesor i biologjisë në Universitetin Qendror të Miçiganit.

Dijkstra dhe kolegët e tij fillimisht dyshuan se diçka nuk shkonte me nënat e tyre Cichlids kur vunë re se disa nga vezët në gojën e një femre mungonin. (Peshku mund të mbajë deri në 100 vezë në të njëjtën kohë, por në këtë rast, femra mbante vetëm 25 vezë.)

“Ne e kuptuam se një nga nënat nuk po mbante të gjithë pasardhësit e saj,” tha Dijkstra. “Ne kuptuam se ajo ndoshta i ka ngrënë. Në fakt ka mjaft literaturë atje rreth kanibalizmit. Është shumë e zakonshme në shumë lloje kafshësh.”

Reklama

Por përse një nënë do të gëlltiste foshnjat e saj?

Studiuesit thanë se ka të ngjarë të ndodhë për shkak se femrat bëhen të dëshpëruara për lëndë ushqyese gjatë kohës që janë në gojë.

“Ne mendojmë se femrat i hanë foshnjat për të fituar diçka, siç janë kaloritë”, tha Dijkstra. “Ne gjithashtu besojmë se është një mënyrë për to për të fituar antioksidantë, kështu që nënat do të sakrifikojnë disa nga foshnjat e tyre për të ndihmuar në rritjen e shëndetit të tyre. Kjo mund të jetë një mënyrë për ato që të lindin përsëri në të ardhmen”. /KosovaPress/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here