Sheqeri është një nga gjërat që njerëzit kanë gjithmonë në shtëpinë e tyre pa marrë parasysh çfarë. Diku do të ketë një kavanoz sheqeri të harruar edhe nëse ai ka ndaluar së ngrëni vetë.

Por nuk do ta besoni se sa ushqime që mendojmë se nuk kanë lidhje me këtë substancë, në fund të fundit përmbajnë sheqer dhe në fakt shumë. Ne bëmë disa kërkime dhe zbuluam se cilat janë këto ushqime me sheqer dhe ju nuk e dinit.

Shikoni më poshtë për të parë se cilat janë këto ushqime:

-Ne konsumojmë mesatarisht më shumë se 10 kilogramë sheqer në vit. A ju duket një sasi e pabesueshme? E megjithatë nuk është. Kini parasysh që edhe nëse nuk e hamë drejtpërdrejt, ne e marrim atë nëpërmjet një shumëllojshmërie të gjerë ushqimesh të përpunuara që e përmbajnë atë në përbërjen e tyre.

-Përveç ëmbëlsirave, ato përmbajnë shumë sheqer: Shumë bukë të paketuara, të cilat kanë një shije të ëmbël (mund të hani deri në një lugë çaji sheqer në çdo fetë!).

-Kos. Jo vetëm ata që janë të pasur me ëmbëlsues dhe fruta, por edhe disa të thjeshtë dhe madje me pak yndyrë, për të marrë një shije më të mirë. Është e pabesueshme, por një kos 150 gram me 0% yndyrë mund të përmbajë deri në 20 gram sheqer, pra pesë lugë çaji!

-Lëng domate, pasi sheqeri përdoret për të neutralizuar aciditetin e perimeve. Perime të konservuara për t’i bërë më të shijshme, por edhe për t’i ruajtur më gjatë. Salcat kremoze të gatshme, sidomos ato që kanë si përbërës kryesor majonezën. Bare drithërash për t’i bërë më të shijshme.

-Nëse nuk dëshironi të hani sheqer pa dijeninë tuaj, atëherë është mirë që në kuzhinën tuaj të përgatisni sa më shumë ushqime me përbërës të pastër. Edhe kur ju duhet t’i blini ato të gatshme.

-Sigurohuni që të lexoni etiketat dhe zgjidhni ato me sasinë më të vogël të sheqerit në përbërësit e tyre.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here