6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI "Të gjithë e kanë fajin përveç nesh" Një mësim i vyer nxjerrë...

“Të gjithë e kanë fajin përveç nesh” Një mësim i vyer nxjerrë nga historia

“Sa herë që bisedojnë dy shqipetarë për çështjen kombëtare, fajin ua hedhin të tjerëve: Si mund të përparonim, thotë njëri, kur nuk na linte Turqia të kishim shkolla në gjuhë shqip? Si mund të rrinte mbreti në Shqipëri, kur fuqitë e mëdha e bënë Shqipërinë, por nuk i dhanë një hua të madhe, që të organizonte ushtri, xhandarmëri, etj: Si mund të kishte fuqi mbreti ynë, kur fuqitë e mëdha e dërguan në Durrës, pa ushtri europiane. Si mund të përparojmë thotë tjetri, kur ne shqiptarët nuk kemi pasur udhëheqës? Dhe kësisoj me të këtilla

fjalë, se kur neve jemi përpjekur s’na kanë lënë armiqtë, ua hedhim fajin gjithnjë të tjerëve dhe ne dalim të larë e të shpëlarë. Por jo vëllezër dhe një mijë herë jo – Faji ka qenë yni dhe fajtor për të gjitha këto që vuajti dhe vuan Shqipëria sot, jemi ne shqiptarët”

Pjesë nga editoriali i Vol-I NR.2 – “Përparimi” – NEW YORK, KORRIK 1916

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Britania e Madhe jep alarmin: Bota rrezikohet nga “Sëmundja X”, e ngjashme me “Vdekjen e Zezë”

Mediat britanike kanë dhënë alarmin se një virus i ri, i quajtur “Sëmundja X” mund të mbërrijë në Mbretërinë e Bashkuar nga...

A ra Kostandinopoja sepse dikush harroi të mbyllte portën e qytetit?

Për më shumë se 1000 vjet, Kostandinopoja i rezistoi sulmeve të pafundme të dështuara. Kryeqyteti i Perandorisë Bizantine, i njohur ndryshe si...

Recent Comments