6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home KËSHILLA Keni kokëdhimbje? Këto janë arsyet

Keni kokëdhimbje? Këto janë arsyet

Dhimbja e kokës është e mundimshme, sidomos kur shkaktohet papritmas.

Megjithatë, kjo dhimbje mund të shkaktohet nga disa arsye.

Më poshtë janë të listuara disa nga shkaqet e kokëdhimbjes.

Moti

Ndryshimet e temperaturës mund ta bëjnë më të mundshme migrenën. Pavarësisht nëse është një valë nxehtësie apo ftohtë, ndryshimi mund të shkaktojë një dhimbje koke. Shiu ose ndryshimet në presionin barometrik gjithashtu mund të çojnë në dhimbje koke. Ju nuk mund ta ndryshoni motin, por mund të vendosni syze dielli, të qëndroni të hidratuar dhe të shmangni diellin e mesditës.

Aromat e forta

Erërat e forta, madje edhe ato të këndshme, shkaktojnë dhimbje koke te shumë njerëz. Pse ndodh kjo është e paqartë. Aromat më të zakonshme janë bojërat, parfumet dhe lloje të caktuara lulesh.

Aksesorët e flokëve

Mënyra se si i mbani flokët mund t’ju dëmtojë kokën. Një bisht i shtrënguar mund të tendosë indin lidhës në lëkurën e kokës, duka shkaktuar dhimbje.

Ushtrimet

Aktiviteti i rëndë fizik ndonjëherë mund të çojë në dhimbje koke. Këto lloj dhimbje koke janë më të zakonshmet tek njerëzit që ka të ngjarë të kenë migrenë.

Qëndrimi i keq

Mënyra se si qëndron krijon presion në muskujt e kokës dhe qafës. A i përkulni shpatullat, përdorni një karrige pa mbështetje në pjesën e poshtme të shpinës, apo shikoni një monitor shumë të ulët ose shumë të lartë? Nëse keni dhimbje koke të shpeshta, ndryshimi i këtyre gjërave mund t’ju ndihmojë.

Djathi

Një shkas i migrenës për disa njerëz është djathi blu, çedër, parmezan dhe zviceran. Problemi mund të jetë një substancë e quajtur tiraminë.

Vera e kuqe

Tiramina është gjithashtu te vera e kuqe dhe pije të tjera alkoolike. Përbërës të tjerë në verë gjithashtu mund të kontribuojnë në dhimbje koke. Për shkak se alkooli rrit rrjedhjen e gjakut në tru, efektet mund të jenë edhe më të forta.

Mungesa e vakteve

Dhimbjet e kokës nga uria nuk janë gjithmonë të kuptueshme. Nëse nuk hani, dhimbja mund të nisë para se të kuptoni se jeni të uritur. Problemi ka të ngjarë të jetë një rënie e sheqerit në gjak. Por mos u përpiqni të kuroni një dhimbje koke nga uria me një ëmbëlsirë. Ëmbëlsirat bëjnë që sheqeri në gjak të rritet dhe më pas të ulet edhe më shumë.

Pirja e duhanit

Pirja e duhanit mund të shkaktojë dhimbje koke. Tymi përmban nikotinë, e cila bën që enët e gjakut në tru të ngushtohen.

Kafeina

Nëse keni shumë dhimbje koke, kafeina në sasi të larta mund të jetë arsyeja. Nëse konsumohet në mënyrë të moderuar, kafeina e qetëson dhimbjen e kokës. Mos hiqni dorë papritur nëse vini re që keni dhimbje koke nga kafeina. Uleni dozën gradualisht.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sundoi oqeanet për miliona vite, pse u zhduk super-peshkaqeni Megalodon?

Nga Michael Heithaus Imagjinoni të udhëtoni pas në kohë, dhe të vëzhgoni oqeanet e 5 milionë viteve më parë. Ndërsa qëndroni...

Gjërat më të çuditshme që njerëzit gjetën në oborret e tyre(Video)

A mendoni se e dini se çfarë ka në oborrin e shtëpisë tuaj? Ju ndoshta mendoni se po. Kështu mendonin edhe këta...

Pikturat e harruara të Pirros dhe mbretit ilir Glauk

Pirroja i Epirit është figura e vetme brenda truallit ilir që përmendet gjërësisht sot nëpër auditorët më seriozë të historisë nga pedagogë...

Recent Comments