6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home KURIOZITETE Nuk keni parë një urë rrethore si kjo, ka një funksion të...

Nuk keni parë një urë rrethore si kjo, ka një funksion të veçantë

Ky rrethrrotullim mbi ujë u hap në fund të vitit 2015 dhe realizimi i të gjithë projektit kushtoi 9.5 milionë euro. Ura e quajtur Laguna Garzón lidh qytetet Maldonado dhe Roça dhe ka një funksion edhe më të rëndësishëm.

Arkitekti Rafael Vinoli donte t’u siguronte shoferëve një pamje të bukur, dhe këmbësorëve hapësirë ​​për të lëvizur. Megjithatë, funksioni më i rëndësishëm i urës është rritja e sigurisë në trafik, sepse forma e saj i detyron shoferët të ulin shpejtësinë e tyre.

Për ndërtimin janë përdorur 450 tonë çelik, 40 mijë metra kabllo dhe 3500 metra kub beton. Puna zgjati pak më shumë se një vit. /abcnews.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sundoi oqeanet për miliona vite, pse u zhduk super-peshkaqeni Megalodon?

Nga Michael Heithaus Imagjinoni të udhëtoni pas në kohë, dhe të vëzhgoni oqeanet e 5 milionë viteve më parë. Ndërsa qëndroni...

Gjërat më të çuditshme që njerëzit gjetën në oborret e tyre(Video)

A mendoni se e dini se çfarë ka në oborrin e shtëpisë tuaj? Ju ndoshta mendoni se po. Kështu mendonin edhe këta...

Pikturat e harruara të Pirros dhe mbretit ilir Glauk

Pirroja i Epirit është figura e vetme brenda truallit ilir që përmendet gjërësisht sot nëpër auditorët më seriozë të historisë nga pedagogë...

Recent Comments