6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KËSHILLA Si të humbni peshë edhe gjatë gjumit?

Si të humbni peshë edhe gjatë gjumit?

Flini me më pak rroba veshur.

Kur flini lakuriq, keni disa përfitime shëndetësore dhe ndihma për të humbur peshë është një prej tyre. Shkencëtarët sugjerojnë se mbajtja e temperaturës së trupit tuaj më të ftohtë gjatë gjumit e bën metabolizmin e trupit më të shpejtë sepse prodhon më shumë yndyrë kafe për t’ju mbajtur ngrohtë.

Yndyra kafe prodhon nxehtësi ndërsa djeg kalori dhe kjo përshpejton metabolizmin tuaj gjatë ditës për t’ju ndihmuar të humbni peshë. Gjumi pa rroba gjithashtu përmirëson qarkullimin e gjakut dhe është i mirë për zemrën dhe muskujt tuaj.

Flini aq sa duhet.

Dr. Richard K. Bogan, një studiues i gjumit, tha se një orar gjumi më vete mund të na ndihmojë në humbjen e peshës. “Gjumi është i nevojshëm për funksionimin normal të hormoneve të trupit dhe sistemit imunitar. Një tru i privuar nga gjumi ose i përgjumur është një tru i uritur, “tha ai. “Gjumi i dobët çon në shtim në peshë.”

Ai sugjeroi që një person i rritur ka nevojë për rreth 7 orë e gjysmë deri në 9 orë gjumë.

Flini në një ambient të errët dhe më të freskët.

Sipas një studimi, njerëzit që kishin temperaturën e dhomës së tyre të vendosur në 18.8 gradë celcius për një muaj, rritën numrin e kalorive që yndyra e tyre kafe djeg me 42% dhe rriti metabolizmin e tyre me 10%.

Për të humbur disa kilogramë gjatë gjumit, përpiquni të hiqni dorë edhe nga drita. Hulumtimet sugjerojnë se drita para gjumit ul nivelet e melatoninës tuaj, dhe nëse flini me një dritë ndezur, ajo ka një ndikim të madh në rregullimin cirkadian të metabolizmit dhe bëhet arsyeja e shtimit të peshës, sipas Fondacionit Sleep.

Pra, është më mirë të fikni televizorin, telefonin dhe çdo dritë tjetër dhe të flini.

Hani me orar.

Sipas nutricionistëve, orari i vakteve dhe gjumit duhet të mbahen në të njëjtin orar çdo ditë. Charlotte Harrison, një nutricioniste me bazë në Londër, thotë: “Trupi ynë ecën në një ritëm rrethor, që është ora e tij e brendshme. Orari i vakteve ka shumë ndikim në ritmin tonë cirkadian, kështu që planifikimi i marrjes së ushqimit është shumë i rëndësishëm.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments