6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home SHKENCË/TECH Po vijnë ekranet “elastike” për telefonat e mençur

Po vijnë ekranet “elastike” për telefonat e mençur

Kompania koreano-jugore njofton teknologji të reja për krijimin e ekraneve OLED.

Samsung Display, divizioni i gjigantit koreano-jugor i ngarkuar me prodhimin e ekraneve, prezantoi një mikrofaqe të re që fokusohet në teknologjitë OLED të kompanisë.

Detajet dhe fotot e teknologjive të reja të ekranit OLED për telefona fleksibël, laptopë dhe produkte të tjera mund të gjenden në faqe.

Samsung i quan panelet e tij fleksibël OLED “Flex OLED”, dhe ato ndahen në pesë nënkategori – Flex Bar, Flex Note, Flex Square, Rollable Flex dhe Slidable Flex.

Ekranet OLED Flex Bar janë të dizajnuara për telefona fleksibël në një format të palosshëm, siç është Galaxy Z Flip3, ndërsa Flex Square OLED është menduar për modele fleksibël si Galaxy Z Fold3. Flex Note OLED janë krijuar për laptopë me ekran të ndritshëm.

OLED Flex me rrëshqitje mund të përdoret në pajisjet me ekran rrëshqitës dhe të zgjerueshëm, ndërsa OLED Rollable Flex mund të përdoret në pajisjet me ekrane të përdredhur.

Samsung aktualisht nuk ka produkte që përdorin teknologjitë Slidable Flex ose Rollable Flex, e vogla pritet të prezantojë së shpejti pajisjet me këto lloj ekranesh OLED. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments