6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KËSHILLA Si të kontrolloni gjendjen shëndetësore me vetëm një lugë

Si të kontrolloni gjendjen shëndetësore me vetëm një lugë

Kujdesi shëndetësor duhet të jetë një detyrim i përditshëm i çdo personi. Të ushqeheni shëndetshëm, të pini shumë lëngje, të jeni fizikisht aktivë, por edhe të bëni ekzaminime parandaluese. Por a e dini se mund të kontrolloni shëndetin tuaj në një minutë, me një lugë?

Për ta bërë këtë, thjesht merrni një lugë të zakonshme dhe gërvishtni të gjithë sipërfaqen e gjuhës – njomet me pështymë. Futeni lugën në një qese plastike transparente dhe vendoseni nën dritë të fortë: diell ose një llambë tavoline. Prisni një minutë dhe kontrolloni lugën.

Një lugë e pastër pa njolla dhe aroma të pakëndshme do të thotë që nuk keni probleme me shëndetin e organeve të brendshme. Nëse ka një erë të fortë si kalbja do të thotë se keni probleme me mushkëritë ose stomakun. Nëse ka një erë jo të rëndë tregon se mund të jetë diabeti.

Nëse ka aromë si amoniaku mund të keni probleme me veshkat. Nëse ka njolla të bardha ose të verdha me një shtresë të trashë do të thotë se mund të keni mosfunksionim i tiroides. Vjollca tregon – bronkit, qarkullim i dobët i gjakut, kolesterol i lartë;

E bardha – infeksion respirator; Portokalli – Sëmundja e veshkave. Mos harroni se kjo metodë mund të përdoret vetëm për qëllime informative dhe nuk zëvendëson konsultimin me mjekun.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments