6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Si sot, viti 1683 shënon hapjen e muzeut të parë universitar në...

Si sot, viti 1683 shënon hapjen e muzeut të parë universitar në botë, në Universitetin e Oksfordit, Britani e Madhe!

Jahja Drancolli

Në kohën e Restaurimit Anglez, Universiteti i Oksfordit ishte qendra e veprimtarisë shkencore dhe kulturore në Angli. Në 1677, arkeologu anglez Elias Ashmole (1617–1692) dhuroi koleksionin e tij të kurioziteteve Universitetit të Oksfordit dhe administrata e universitetit planifikoi të ndërtonte një ndërtesë për të ekspozuar përgjithmonë ekspozita nga historia, historia e artit dhe arkeologjia. Muzeu u hap për publikun më 6 qershor 1683 në një ndërtesë të projektuar nga Thomas Wood.
Muzeu i parë modern, Ashmolean, u krijua për të ekspozuar koleksionet e tij në mënyrë që Universiteti i Oksfordit ta përdorte atë për qëllime mësimore. Në 1845, arkitekti Charles R. Cockerell, në rrugën Beaumont në Oksford përfundoi ndërtimin e një objekti të ri për koleksionin e muzeut në rritje të shpejtë. Sot, koleksioni në Muzeun Ashmolean në mënyrë kronologjike shkon prapa në kohë nga krijimet më të hershme njerëzore, të bëra rreth 500,000 vjet më parë, në veprat e artit të shekullit të 21-të. Muzeu në veçanti ka koleksione të pasura me artin e lashtë egjiptian, piktura babilonase dhe Rilindjes europiane.
Ndërtesa aktuale e Muzeut Ashmolean është projektuar në stilin neoklasik nga C.R. Cockerell (1841-1845). Ajo strehon koleksionin e artit dhe arkeologjisë, ndërsa ndërtesa e vjetër Thomas Wood është bërë Muzeu i Historisë së Shkencës. /inforculture.info/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Britania e Madhe jep alarmin: Bota rrezikohet nga “Sëmundja X”, e ngjashme me “Vdekjen e Zezë”

Mediat britanike kanë dhënë alarmin se një virus i ri, i quajtur “Sëmundja X” mund të mbërrijë në Mbretërinë e Bashkuar nga...

A ra Kostandinopoja sepse dikush harroi të mbyllte portën e qytetit?

Për më shumë se 1000 vjet, Kostandinopoja i rezistoi sulmeve të pafundme të dështuara. Kryeqyteti i Perandorisë Bizantine, i njohur ndryshe si...

Recent Comments