6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home KËSHILLA Çfarë do të thotë nëse keni këto shenja të bardha në thonj

Çfarë do të thotë nëse keni këto shenja të bardha në thonj

Njollat ​​e bardha në thonjtë e duarve, të quajtura leukonikia, mund të kenë një sërë shkaqesh, nga çështje të vogla kozmetike deri te sëmundje të mëdha, kërcënuese për jetën. Për fat të mirë, kjo e fundit rrallë ndodh.

Ndërsa ka disa lloje, më e zakonshme quhet leukonychia punctata. Është parë shpesh tek fëmijët që mund të jenë më të fortë në thonjtë e tyre sesa të rriturit.

Këtu janë arsyet më të zakonshme që mund të keni njolla të bardha në thonjtë tuaj të duarve (ose të këmbëve).

-Shenjë nga një dëmtim i thoit

-Nga manikyri dhe thonj artificialë

-Psoriasis ose ekzema

-Kërpudhat

-Covid-19

-Mungesa e vitaminave/mineraleve

Ndërsa leukonikia mund të jetë e shëmtuar, ose mund t’ju bëjë të shqetësoheni nëse keni një problem më të madh, nuk është asgjë për t’u shqetësuar shumicën e kohës. Zakonisht vjen vetëm nga një përplasje e thoit me diçka. Nëse gjendja ju duket serioze, mos hezitoni të shkoni te mjeku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Britania e Madhe jep alarmin: Bota rrezikohet nga “Sëmundja X”, e ngjashme me “Vdekjen e Zezë”

Mediat britanike kanë dhënë alarmin se një virus i ri, i quajtur “Sëmundja X” mund të mbërrijë në Mbretërinë e Bashkuar nga...

A ra Kostandinopoja sepse dikush harroi të mbyllte portën e qytetit?

Për më shumë se 1000 vjet, Kostandinopoja i rezistoi sulmeve të pafundme të dështuara. Kryeqyteti i Perandorisë Bizantine, i njohur ndryshe si...

Recent Comments