Categories: KËSHILLA

Vlerat e uthullës së mollës për shëndetin e fytyrës tuaj

Shumë pak njerëz e dinë se uthulla e mollës është e dobishme për lëkurën. Ajo përmban përbërës që kanë një efekt pozitiv te lëkura dhe është më e lirë se shumica e produkteve të kujdesit të fytyrës me efekte të ngjashme. Pra, ndoshta është koha për të provuar uthullen e mollës në vend të pastruesve të tjere të fytyrës.

Përveç kësaj, ajo ndihmon për të parandaluar shfaqjen e  plakjes se lekures dhe puçrrave te  fytyres.

Qelizat e vdekura të lëkurës hiqen me ndihmën e acideve, të cilat gjenden në uthullen e mollës në sasira të mëdha. Aplikoni pak pambuk te ngjyer me uthull molle te holluar dhe lëreni  uthullen ne fytyrë për 20-30 minuta para se ta shpëlani fytyrën.

Ky trajtim është gjithashtu i dobishëm për puçrrat e  fytyres. Bashkimet acidike që formohen gjate prodhimit te uthullës kanë veti kunder myqeve dhe antibakteriale, prandaj ndihmojnë në parandalimin e akneve dhe infeksioneve të ndryshme të lëkurës. Uthulla e molles pastron poret e lëkurës në mënyrë që lëkura të marrë frymë dhe në këtë mënyrë parandalohen pucrrat.

PH i lëkurës është i balancuar dhe për këtë arsye lëkura nuk është e yndyrshme apo e thatë. Por kini kujdes, sepse uthulla e mollës është një produkt i fuqishëm dhe mund të dëmtojë lëkurën. Kjo është arsyeja pse është e mirë te hollohet para përdorimit dhe pastaj të aplikohet në lëkurë si një tonik.

Provoni këtë recetë me uthull molle për një fytyre më të pastër:

Përbërësit:

1 lugë gjelle uthull molle

3 lugë gjelle me ujë

Përgatitja:

Përzihet një lugë gjelle me uthull molle me mish molle me 3 lugë gjelle ujë në një tenxhere të vogël. Fillimisht lani fytyrën dhe mbi lëkurën e  lagur aplikoni përzierjen në të gjithë fytyrën me një copë pambuku te ngjyer.

Zgjedhja më e mirë për përgatitjen e kësaj recete është uthulla organike e molles, sepse vetëm kjo kategori përmban minerale, enzima dhe baktere që kanë një efekt pozitiv në lëkurë.

In For Culture

Recent Posts

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

1 day ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

1 day ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

2 days ago

Hebrenjtë në Shqipërinë e besës

Kastriot Kotoni Popujt e Mesdheut kanë pikëtakimet e tyre të hershme qysh në ngjizjen e…

2 days ago

Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.…

2 days ago

Keni probleme me tretjen? Ja formula ideale

Konstipacioni, plogështia dhe problemet me stomakun janë shenja paralajmëruese që sistemi tretës nuk po funksionon…

2 days ago