6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KURIOZITETE Nga “Pusi i Ferrit” dhe “Syri i Saharasë” te “Flaka e Përjetshme”,...

Nga “Pusi i Ferrit” dhe “Syri i Saharasë” te “Flaka e Përjetshme”, zbuloni misteret më të pabesueshme të botës

Fotografitë  zbulojnë mrekullitë më të pabesueshme natyrore në botë nga ‘Pusi i Ferrit’ në ‘Syri i Saharasë’ dhe ujëvara ‘flaka e përjetshme’. Të shpërndara në të gjithë globin në tokë dhe në det, këto formacione tërheqëse kanë tërhequr vëmendjen e ekspertëve prej vitesh.

Fshehur në një shkretëtirë në Jemen është një gropë 400 m, aq misterioze saqë vendasit e tmerruar nuk pranojnë të shkojnë askund pranë saj nga frika se është shtëpia e shpirtrave të këqij. Mendohet të jetë miliona vjeç, vrima e gjerë 100 metra e njohur zyrtarisht si Pusi i Barhout është quajtur Pusi i Ferrit.

Tregime kanë qarkulluar për shekuj me radhë për figura mitike si xhinët qe jetojnë në pus  dhe disa e konsiderojnë atë si portën e ferrit.

Shpelaa

Syri i Saharasë

Për shekuj me radhë, astronautët kanë përdorur Syrin e Saharasë si një pikë referimi vizual.

Ngjan me një sy të keq, vorbulla e pabesueshme 30 milje në Mauritania, Afrikë  e njohur si Struktura Richat është e dukshme nga Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar. Mendohet se i paraprin shfaqjes së jetës në Tokë dhe besohet se është një krater i shkaktuar nga një meteorit.

Sahara

Trekëndëshi i Bermudës

Trekëndëshi i Bermudës është padyshim  misterioz.

I njohur ndryshe si Trekëndëshi i Djallit, është një zonë që mbulon rreth 500,000 kilometra katrorë midis Bermuda, Miami në Florida dhe San Juan në Porto Riko. Më shumë se 20 aeroplanë dhe 50 anije thuhet se janë zhdukur në mënyrë të çuditshme pa asnjë shpjegim të qartë në rajon.

Bermuda

Flaka e Përjetshme

Mbërthyer brenda një ujëvare në Amerikë është një flakë enigmatike që është e dukshme pothuajse gjatë gjithë vitit. Shkëlqimi magjepsës mund të shihet nga vizitorët në Parkun Chestnut Ridge të Nju Jorkut pas një ujëvare të stivosur. Një shpellë e vogël në bazën e ujëvarës lëshon një gaz natyror metan – duke e mbajtur flakën të ndezur ndërsa depërton nëpër çarje në shkëmbinj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments