6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home KURIOZITETE Iluzioni optik që manipulon trurin tonë, provojeni ndikimin te sytë

Iluzioni optik që manipulon trurin tonë, provojeni ndikimin te sytë

Një iluzion optik mahnitës mund ta mashtrojë trurin që të mendojë se një vrimë e zezë statike po zgjerohet.

Ky iluzion, i cili është i ri për shkencën, është krijuar nga profesor Akiyoshi Kitaoka, një psikolog në Universitetin Ritsumeikan në Kobe, Japoni.

Në teste, 86 për qind e vullnetarëve e perceptuan vrimën e zezë të zgjerohej, sikur të lëvizte në një mjedis të errët si një tunel, ose duke rënë në një vrimë.

Imazhi është aq i mirë në mashtrimin e trurit tonë sa që shkakton zgjerimin e bebëzave, ashtu siç do të ndodhte nëse do të lëviznim vërtet në një zonë të errët.

Sipas studiuesve, ndërsa njerëzit shohin imazhin, bebëza ka tendencë të zgjerohet (të bëhet më e madhe) si një mënyrë për të lejuar më shumë dritë.

Iluzioni gjithashtu ndodh pavarësisht nga madhësia e imazhit, edhe nëse është shumë i vogël, dhe gjithashtu nëse është me ngjyrë të ndryshme.

Ndërsa iluzioni Asahi ka një qendër që duket më i ndritshëm se sfondi i tij i bardhë, edhe pse është i bardhë kudo.

Për të testuar efektivitetin e imazhit të ri, studiuesit rekrutuan 50 njerëz me vizion të shëndetshëm midis moshës 18 dhe 41 vjeç. Të gjithë vullnetarëve iu shfaq imazhi, si dhe disa variacione të imazhit me ngjyra të ndryshme, për disa sekonda në ekranin e kompjuterit.

Studiuesit zbuluan se iluzioni ishte më efektiv kur vrima ishte e zezë – vetëm 14 për qind e pjesëmarrësve nuk e perceptuan iluzionin në këtë rast.

Studiuesit zbuluan gjithashtu se vrimat e zeza nxisnin zgjerime të forta reflekse të bebës së pjesëmarrësve, ndërsa vrimat me ngjyra i shtynin bebëzat e tyre të ngushtoheshin.

SU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sundoi oqeanet për miliona vite, pse u zhduk super-peshkaqeni Megalodon?

Nga Michael Heithaus Imagjinoni të udhëtoni pas në kohë, dhe të vëzhgoni oqeanet e 5 milionë viteve më parë. Ndërsa qëndroni...

Gjërat më të çuditshme që njerëzit gjetën në oborret e tyre(Video)

A mendoni se e dini se çfarë ka në oborrin e shtëpisë tuaj? Ju ndoshta mendoni se po. Kështu mendonin edhe këta...

Pikturat e harruara të Pirros dhe mbretit ilir Glauk

Pirroja i Epirit është figura e vetme brenda truallit ilir që përmendet gjërësisht sot nëpër auditorët më seriozë të historisë nga pedagogë...

Recent Comments