6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KËSHILLA Studimi i ri zbulon se përdorimi i ibuprofenit mund të sjellë këtë...

Studimi i ri zbulon se përdorimi i ibuprofenit mund të sjellë këtë efekt të padëshiruar

Përdorimi i barnave të tilla si ibuprofeni dhe steroidet për të lehtësuar dhimbjet afatshkurtra mund të rrisë shanset për dhimbje kronike, sugjeron një studim i ri. Gjetjet e studimit sfidojnë metodat e zakonshme për trajtimin e dhimbjes dhe tregojnë se mund të jetë koha për të rishqyrtuar mënyrën se si trajtohet dhimbja.

Rimëkëmbja normale nga një dëmtim i dhimbshëm përfshin inflamacion – reagimi natyror i trupit ndaj lëndimit dhe infeksionit – dhe kërkimet e reja tregojnë se bllokimi i inflamacionit me ilaçe mund të çojë në dhimbje më të vështira për t’u trajtuar. Mund të ndodhë që inflamacioni të ketë një efekt mbrojtës dhe ulja e tepërt e tij mund të jetë e dëmshme. Me fjalë të tjera, inflamacioni mund të parandalojë që dhimbja akute të kthehet në dhimbje kronike.

Studiuesit thanë se dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës ishte forma më e zakonshme e raportuar e dhimbjes kronike – dhimbje që vazhdon për më shumë sesa pritej pas lëndimit – dhe rezultoi në kosto masive ekonomike dhe mjekësore çdo vit. Shumica e pacientëve marrin trajtime standarde si ilaçe anti-inflamatore jo-steroide si ibuprofen dhe kortikosteroide. Por këto barna janë vetëm disi efektive, dhe pak dihet se pse dhimbja akute – e cila fillon papritur si përgjigje ndaj diçkaje specifike – zgjidhet në disa pacientë, por vazhdon si dhimbje kronike në të tjerët.

Studiuesit thanë se gjetjet u mbështetën nga një analizë e veçantë e 500,000 njerëzve në studimin e Biobank në Mbretërinë e Bashkuar që tregoi se ata që merrnin ilaçe anti-inflamatore për të trajtuar dhimbjen e tyre kishin më shumë gjasa të kishin dhimbje dy deri në 10 vjet më vonë. Ky efekt nuk u pa tek njerëzit që merrnin paracetamol ose antidepresivë.

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se ky është vetëm një studim dhe nevojiten më shumë kërkime për të konfirmuar dhe hetuar më tej.

Gjetjet janë publikuar në Science Translational Medicine. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments