6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home SHKENCË/TECH Rruga e Qumështit e mbuluar nga flluska gazi

Rruga e Qumështit e mbuluar nga flluska gazi

Sipas studimit të fundit dhe pamjeve të marra në galaktikë ndodh e njëjta gjë si me shampanjën

Gazi që mbulon Rrugën e Qumështit është me flluska. Ashtu sikurse është shampanja. Kështu thonë shkencëtarët pas një studimi të fundit bazuar në algoritme që kanë procesuar pamjet e marra nga radioteleskopi Parkes në Australi.

Gjithashtu ekspertët shpjegojnë se kanë studiuar shpërndarjen e reve galaktike të hidrogjenit dhe rrjetin e shtrirë me filament te panumërta siç duken edhe në imazhe.

Pjesa më e madhe e tyre janë të pozicionuar në zonën e brendshme të galaktikës sonë, me drejtim ndaj diskut të jashtëm të Rrugës së Qumështit.

Sipas studiuesve, me siguri këto janë mbetje të shpërthimeve të shumëfishta të supernovave që nxjerrin jashtë gazin dhe krijojnë flluska që shpërthejnë kur arrijnë në shkallën e planit galaktik. Për ta kuptuar më mirë, është pothuajse i njëjti fenomen që ndodh me flluskat e shampanjës që arrijnë sipërfaqen e gotës.

Klan News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments