6.1 C
Pristina
Saturday, June 25, 2022
Home KURIOZITETE A dini se çfarë do ndodhte nëse udhëtoni për 5 vjet në...

A dini se çfarë do ndodhte nëse udhëtoni për 5 vjet në hapësirë me shpejtësi të dritës?!

A e dini se, nëse largoheni nga Toka me anije kozmike në moshën 15 vjeçare, dhe udhëtoni me shpejtësi të dritës për 5 vjet në hapsirë, kur të ktheheni në tokë ju do të jeni 20 vjeçar.
Ndërsa të gjith miqtë tuaj që ishin 15 vjeç, kur ju u larguat do të jenë në moshën 65 vjeçare. Ky fenomen në fizikë është i njohur si “Time Dilation” ose “Zgjerimi i kohës”. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Arkeologët zbulojnë breshkën 2000-vjeçare në Pompei

Arkeologët në Itali kanë zbuluar një breshkë në Pompei që është gati 2000 vjet e vjetër. Zvarraniku, i gjetur...

Vapë e madhe? Sekreti për të fjetur rehat

Një sekret i zgjuar që mund të na freskojë netët e nxehta të verës, sugjerojnë ekspertët. Është me kosto të ulët dhe...

Misteri i ryymës detare në “Vrimën blu”

“Vrima blu” (Blue Hole) është një pikë turistike e pabesë, për ata që e...

Kush mund të trajtohet me ilaçin e ri të kancerit dhe kur

Në vitin 2020, rreth 340 mijë njerëz vdiqën nga kanceri i zorrës së trashë. Tani një trajtim i ri që jep shpresë...

Recent Comments