6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home SHKENCË/TECH Fotografohet përbindëshi/ Vrima e zezë e Rrugës së Qumështit në galaksinë tonë

Fotografohet përbindëshi/ Vrima e zezë e Rrugës së Qumështit në galaksinë tonë

Fotoja e parë e këtij përbindëshi kozmik që fshihet në zemër të galaktikës sonë është marrë nga një përpunim i gjatë i të dhënave të mbledhura në vitin 2017 nga një konsorcium ndërkombëtar observatorësh.

Konsorciumi shkencor Event Horizon Telescope(EHT), e cila bashkon më shumë se 300 studiues në mbarë botën, në fakt ka zbuluar foton e vrimës së zezë gjigante që ndodhet në qendër të galaktikës sonë, Rrugës së Qumështit. Në imazh, një disk portokalli me zona më të lehta, pothuajse të bardha dhe, në mes, një njollë e errët. Kjo hije është Shigjetari A*, i cili e ka marrë emrin nga yjësia e Shigjetarit, prej të cilit është burimi më i ndritshëm i valëve të radios (prandaj A, shkronja e parë e alfabetit). Sipas definicionit, një vrimë e zezë është një trup aq i dendur sa fusha e saj gravitacionale sjell gjithçka përsëri tek ajo, duke përfshirë dritën që nuk mund të shpëtojë. Në një foto, ne mund ta “shohim” atë vetëm në kukulla hije, në kontrast me një sfond të ndritshëm, atë të diskut të gazit dhe pluhurit që.

Image

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments