6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KURIOZITETE ‘Roboti njeri’ i Tesla-s u paralajmërua për vitin e ardhshëm, por ‘një...

‘Roboti njeri’ i Tesla-s u paralajmërua për vitin e ardhshëm, por ‘një të tillë, dikush thotë se e ka parë duke lëvizur në tokë’

Tesla mund të nisë prodhimin e një “roboti humanoid” të njohur si Optimus që në fillim të vitit të ardhshëm, pati paralajmëruar ditë më parë shefi i kësaj kompanie Elon Musk.

Sipas prodhuesit të veturave elektrike, “Tesla Bot” do të jetë një makinë me qëllime të përgjithshme e aftë për të kryer një gamë të gjerë detyrash.

Musk pohoi se Optimus përfundimisht do të jetë në gjendje të bëjë gjithçka që njerëzit nuk duan të bëjnë, duke pretenduar se do të sjellë një “epokë të bollëkut”.

Kompania ende nuk ka zbuluar një prototip funksional të robotit dhe është e paqartë se sa i sofistikuar është Optimus në këtë fazë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments