6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KURIOZITETE Për herë të parë në 100 vjet, vidra e lumit u vu...

Për herë të parë në 100 vjet, vidra e lumit u vu re në Detroit

Një vidër lumore e kapur në kamera duke notuar në lumin Detroit është e para nga speciet e saj që është dokumentuar në trupin e ujit në mbi 100 vjet, thanë ekspertët..

Eric Ste Marie, 27 vjeç, student i ekologjisë detare në Universitetin e Windsor të Ontarios, postoi një video në Twitter që e tregon vidrën e lumit që ai vërejti në lum në fund të prillit.

John Hartig, shkencëtar i Great Lakes me bazë në zonën e Detroitit, rishikoi pamjet e Ste Marie dhe konfirmoi se kafsha ishte një vidër lumi. Ai shtoi se vidrat ishin të zakonshme në lumë derisa tregtarët e gëzofit dhe ndotja eliminuan speciet nga rajoni në fillim të viteve 1900.

“Është hera e parë në 100 vjet që kemi një vidër në lumin Detroit”, tha Hartig për WXYZ-TV.

“Kjo është një shenjë shprese, kjo do të thotë se parandalimi i ndotjes dhe programet tona të kontrollit të ndotjes funksionojnë. Kjo është një nga historitë e vetme më të shquara të rimëkëmbjes ekologjike në Amerikën e Veriut”, u shpreh Hartig.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments