6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Pse është mirë të hamë qepë çdo ditë të pranverës?

Pse është mirë të hamë qepë çdo ditë të pranverës?

Qepët e reja janë kudo dhe është për të ardhur keq të mos e shfrytëzojmë rastin sepse është e pasur me vitamina dhe minerale dhe është e shkëlqyer në mbrojtjen e shëndetit. 

Ka veti antibakteriale, kështu që mbron nga inflamacioni, ndihmon me ftohjet dhe është gjithashtu i shkëlqyeshëm për përmirësimin e tretjes.

Pjesa e gjelbër e qepës së re nuk duhet hedhur asnjëherë sepse përmban përbërës të shkëlqyer për shëndetin tonë.

Ka shumë arsye për të ngrënë qepë çdo ditë, këto janë vetëm disa prej tyre:

Ajo mbron zemrën

Është antioksidantë që mbrojnë qelizat në trup nga dëmtimi i shkaktuar nga radikalet e lira.

Përveç kësaj, ai mban presionin e gjakut brenda kufijve normalë dhe zvogëlon rrezikun e mpiksjes.

Është e mirë për shikimin

Kjo perime mbron nga inflamacioni dhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të retinës. 

Ajo përmban vitaminë A, e cila është e rëndësishme për prodhimin e proteinave në sy, e cila është përgjegjëse për shikim të mirë.

Njerëzit të cilëve u mungon kjo vitaminë mund të vuajnë nga verbëria e natës dhe çrregullime të tjera. 

Një qepë përmban rreth tre për qind të nevojës ditore për vitaminë A.

Forcon kockat

Vitamina C dhe K, me të cilat qepët e reja janë të pasura, janë të mira për mbrojtjen e kockave.

Vetëm një qepë përmban rreth 20 përqind të dozës së rekomanduar të vitaminës K dhe rreth dy përqind të vitaminës C.

Të dyja janë të rëndësishme për densitetin e kockave, si dhe për forcën e tyre.

Mungesa e këtyre vitaminave rrit mundësinë e zhvillimit të osteoporozës dhe frakturave, transmeton 24sata.hr.

Ul kolesterolin

Veçanërisht e rëndësishme është pjesa e gjelbër e qepës së re që disa njerëz e hedhin dhe më mirë do të ishte ta hanë.

Përveç uljes së nivelit të kolesterolit të keq në gjak, ndihmon edhe në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak.

E bën lëkurën më të mirë

Qepët e reja ndihmojnë trupin të prodhojë kolagjen, i cili është i rëndësishëm për lëkurë të bukur, të shëndetshme dhe të tendosur. 

Kolagjeni është përgjegjës për ngadalësimin e formimit të rrudhave në fytyrë dhe gjendet në shumë kremra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments