6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home RETROSPEKTIVË Mitrovica shqiptare përtej urës së Ibrit më 1913

Mitrovica shqiptare përtej urës së Ibrit më 1913

Hap pas hapi,vit pas viti,dekadë pas dekade e shekull pas shekulli ,Serbet kanë arritur të zgjerojnë shtetin e tyre,e më së shumti në dëm të shqiptarëve.

Aty ku s’ia kanë arritur vet si serb,ata kanë formuar kombe e nacionalitete të reja false mbi substratin shqiptar vetëm për ta rrudhur e zhdukur atë.

E krijuan Maqedoninë sllave dhe Malin e Zi “serb”,e shkuan deri në Krajinë,krejt si mjet që i shërbeu asimilimit dhe zhdukjes së elementit arbnorë.

Serbet,nuk kanë ndalur kurrë marshimin e tyre drejt Adriatikut duke ua pushtuar tokat shqiptarëve për të vazhduar edhe në ditët e sotme me mësymjen e veriut të Kosovës,deri në urë të Ibrit.

E për fat të keq ata ia kanë arritur ta realizojnë një pjesë të ëndrrave të tyre duke futur nën administrimin defakto edhe këtë pjesë të Kosovës e edhe Mitrovicën përtej urës!

Por nuk ka qenë gjithmonë kështu.Kjo foto që po e shihni poshtë shkrimit na shfaqë një pamje krejt tjetër të Mitrovicës përtej urës.Një pamje shqiptare nga viti 1913.
Sot shqiptarët vështirë kalojnë dhe egzistojnë përtej asaj ure!!

Leg:Mitrovica 1913-foto huazuar nga faqja e Sadri Gashi-t./Xhelil Arifi ,23 shkurt 2021

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments