6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home KËSHILLA Shkencëtarët kanë zhvilluar një kurë të re për kancerin, rezultatet janë premtuese

Shkencëtarët kanë zhvilluar një kurë të re për kancerin, rezultatet janë premtuese

Shkencëtarët në Sinai Health dhe Universitetin e Torontos thonë se ilaçi i ri është krijuar për të bllokuar enzimën e nevojshme për mbijetesën e qelizave specifike të kancerit dhe premton të frenojë rritjen e tumorit.

Gjetjet paraklinike, të publikuara në Nature, përshkruajnë një ilaç të ri të projektuar me teknologjinë e modifikimit të gjeneve CRISPR-Cas9 në laboratorin e Sinai Health.

Studiuesit identifikuan gjenet thelbësore për qëndrueshmërinë e qelizave kancerogjene të përforcuesve CCNE1, karakteristikë e disa formave të vështira për t’u trajtuar si kanceri i vezores, endometrial dhe i fshikëzës.

Enzima PKMIT1 është gjetur të jetë e nevojshme në qelizat e përmirësuara me CCNE1, por jo në qelizat e shëndetshme. Në bashkëpunim me kompaninë e saktë të onkologjisë Repare Therapeutics, ekipi zhvilloi një ilaç të quajtur RP-6306 që bllokon aktivitetin e PKMIT1 dhe vret në mënyrë efektive qelizat e kancerit.

“Këto qeliza varen nga enzima PKMIT1 për të mbijetuar”, tha Daniel Durocher, një shkencëtar në laboratorin ku u kryen testet. “Rezultatet tona janë shumë premtuese në aftësinë e ilaçit RP-6306 për të synuar këtë lloj tumori.”

Deri më tani, tumoret me aplikim CCNE1 kanë pak mundësi terapeutike. Sipas David Gallo, një shkencëtar në Repare Therapeutics, RP-6306 është i fuqishëm dhe selektiv për përdorim oral te njerëzit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments