6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home SOCIALE Shpiket ilaçi që bllokon kancerin e zorrës së trashë

Shpiket ilaçi që bllokon kancerin e zorrës së trashë

Shumë shpejt pritet të dalë në shitje ilaçi që vepron në qelizat burimore të tumorit.

Rezultatet e para pozitive, për momentin, janë vërejtur në eksperimentet në minj, por studiuesit kanë shpresa shumë të mira se së shpejti do të funksionojë edhe te njerëzit.

Si funksionon

Gjuha është padyshim shumë komplekse, por është një antitrup (Mcla-158) që kompania holandeze Meruscon e ka quajtur “Petosemtamab”, i aftë të bllokojë përhapjen e tumorit në organe të tjera dhe të ngadalësojë rritjen e tij tek minjtë ku ata ishin implantuar. Qelizat kancerogjene nga pacientët me kancer të zorrës së trashë. 

Siç raportohet nga Il Messaggero, ato që quhen “organoidë” mund të përdoren në të ardhmen”për të zhvilluar ilaçe të reja kundër kancerit. Këto “organoide” janë disa mostra të marra nga pacientët, të aftë për të imitojnë sjelljen e tumorit në laborator.

Rëndësia e AI

Studiuesit spanjollë që arritën në zbulimin e antitrupit MCLA-158, për herë të parë, përdorën një biobankë organoide nga pacientët me kancer. Ilaçi do të ishte gjithashtu i sigurt, pasi është 44% më efektiv me një reduktim të rrezikut të gabimeve diagnostikuese.

Kanceri i zorrës së trashë është shkaku i dytë kryesor i vdekjeve nga kanceri në Itali dhe deri më sot, mjeti më i mirë për diagnozën e saktë të tij është kolonoskopia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Britania e Madhe jep alarmin: Bota rrezikohet nga “Sëmundja X”, e ngjashme me “Vdekjen e Zezë”

Mediat britanike kanë dhënë alarmin se një virus i ri, i quajtur “Sëmundja X” mund të mbërrijë në Mbretërinë e Bashkuar nga...

A ra Kostandinopoja sepse dikush harroi të mbyllte portën e qytetit?

Për më shumë se 1000 vjet, Kostandinopoja i rezistoi sulmeve të pafundme të dështuara. Kryeqyteti i Perandorisë Bizantine, i njohur ndryshe si...

Recent Comments