6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KURIOZITETE Liqenet më të pazakontë në botë

Liqenet më të pazakontë në botë

Natyra na befason çdo ditë me bukurinë, forcën dhe veçantinë e saj. Disa vende në botë është e vështirë të besohet se ekzistojnë fare, por ato kanë qenë atje për mijëra vjet.

Më poshtë janë tre liqenet më të pazakontë që vizitohen nga turistë nga e gjithë bota.1. Lake Morning Glory (SHBA)

Lake Morning Glory, ose Morning Glory, ndodhet në Parkun Kombëtar Yellowstone në Shtetet e Bashkuara. Ky liqen është i pazakontë për nga forma, ngjyra dhe temperatura e ujit. Temperatura mesatare e ujit është rreth 60 gradë Celsius.

Por më interesante është ngjyra që ndryshon mjaft shpesh.

YouTube video

Kjo është për shkak të sasisë së madhe të algave dhe organizmave të vegjël që jetojnë në liqen. Ata lëshojnë ngjyra të ndryshme gjatë gjithë jetës së tyre. Ngjyra e ujit mund të ndryshojë nga bruz e lehtë në vjollcë të errët. Thellësia e rezervuarit është rreth 2 metra e gjysmë. Është gjithashtu e habitshme se liqeni herë është plotësisht i qetë, e herë duket sikur uji në të po vlon.2. Liqeni Medusa (Palau)

Ky liqen i pazakontë, siç nënkupton edhe emri i tij, është plot me kandil deti. Brenda janë dy lloje kandil deti, të artë dhe hënor. Për fat të mirë, ato nuk janë të rrezikshme për njerëzit, sepse kanë humbur aftësinë për të pickuar për shkak të mungesës së rrezikut të mundshëm. Ky trup ujor i mahnitshëm dhe tërheqës ndodhet në arkipelagun dhe shtetin e Paqësorit – Palau.

YouTube video

Thellësia e liqenit arrin 50 metra. Në një thellësi prej 20 metrash nuk ka më organizma të gjallë, përveç baktereve. Për turistët që duan sportet ekstreme dhe zhytjet, ekziston një rrezik i madh i helmimit me kimikate. Uji në një thellësi prej 15 metrash është i mbushur me fosfate dhe amoniak.3. Liqeni shumëngjyrësh (Indonezi)

Për shkak të aftësisë së tyre të pazakontë për të ndryshuar ngjyrën, ata quhen Liqene shumëngjyrësh, të cilët ndodhen në majë të vullkanit Kelimutu. Këta tre liqene të pazakontë u formuan si rezultat i shpërthimit të fundit vullkanik, kur në sipërfaqe u shfaqën tre kratere. Liqenet u shfaqën vetëm disa vjet pas shpërthimit, kur gropat u mbushën me sediment.

YouTube video

Çdo disa vjet, ngjyra e ujit në rezervuarë ndryshon dhe mund të ndryshojë nga kafe e errët në bruz. Siç kanë zbuluar shkencëtarët, kjo është për shkak të reaksioneve kimike të mineraleve të ndryshme që gjenden në fund të liqenit. Vendasit kanë një legjendë se shpirtrat e paraardhësve të vdekur jetojnë në këto liqene dhe se ngjyra e tyre ndryshon në varësi të disponimit të të ndjerit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments