6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home KURIOZITETE Nesër, eklipsi i parë diellor këtë vit

Nesër, eklipsi i parë diellor këtë vit

Shumë njerëz do të kenë fatin dhe mundësinë të shohin eklipsin e parë diellor të vitit 2022. Fenomeni pritet të ndodh këtë fundjavë, konkretisht nesër rreth orës 16:30 me orën lokale. Një orë më vonë, ajo do të arrijë pamjen maksimale, në momentin që hëna është më afër qendrës së Diellit, duke u dukur si një copëz e kafshuar prej saj. Ndonëse do të jetë i pjesshëm, që pritet të zgjasë rreth një orë e gjysmë, ata që ndodhen në pjesën Amerikës së Jugut dhe Antarktidës do mund të shijojnë surprizën diellore. Eklipsi do të ndodhë rreth perëndimit të diellit dhe ky i fundit do të shfaqet pjesërisht i eklipsuar dhe do të shijohet nga banorët në Kili, Argjentinë, pjesën më të madhe të Uruguait, Paraguajin perëndimor, Bolivinë jugperëndimore, Perun juglindore dhe një zonë të vogël të Brazilit jugperëndimor. Eklipset ndodhin kur hëna kalon përballë Diellit nga një kënd i caktuar i dukshëm për Tokën. /Alsat.mk

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Britania e Madhe jep alarmin: Bota rrezikohet nga “Sëmundja X”, e ngjashme me “Vdekjen e Zezë”

Mediat britanike kanë dhënë alarmin se një virus i ri, i quajtur “Sëmundja X” mund të mbërrijë në Mbretërinë e Bashkuar nga...

A ra Kostandinopoja sepse dikush harroi të mbyllte portën e qytetit?

Për më shumë se 1000 vjet, Kostandinopoja i rezistoi sulmeve të pafundme të dështuara. Kryeqyteti i Perandorisë Bizantine, i njohur ndryshe si...

Recent Comments