6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Dita e forcave të kufirit, por vetëm e kufirit me Greqinë

Dita e forcave të kufirit, por vetëm e kufirit me Greqinë

Kastriot Dervishi

Gjatë kohës së diktaturës komuniste, data 25 prill quhej dita e krijimit të forcave të kufirit, e caktuar nga Presidiumi i Kuvendit Popullor me vendimin nr.48, datë 23.11.1954. Në fakt më 25.4.1945 ishin marrë në dorëzim sektorët e kufirit në Korçë dhe Delvinë nga Divizioni i Mbrojtjes së Popullit. Në vitet 1944-1948 Shqipëria nuk kishte kufij me Jugosllavinë. Kjo u vulos edhe më shumë në vitin 1946 me bashkimin doganor me këtë shtet. Njësitë ushtarake pranë kufirit me Jugosllavinë u krijuan vetëm në vitin 1948, kur mbaroi “vëllazërimi i madh”. Në asnjë kohe tjetër, shteti shqiptar nuk ka qenë në këtë raport skandaloz në lidhje me kufirin me Jugosllavinë. Në vitin 1949 u shkri Divizioni i Mbrojtjes së Popullit dhe u krijuan Drejtoria e Kufirit dhe Brigada e Sigurimit të Shtetit (nuk ka lidhje me organet e Sigurimit të Shtetit. Emri u ndryshua shpejt dhe u formuan forcat e ndjekjes) në varësi të Ministrisë së Punëve të Brendshme. Në vitin 1951 u krijua Drejtoria e Forcave të Kufirit dhe Ndjekjes.

May be an image of tree and outdoors

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments