6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home KURIOZITETE Liqeni Nyos është një liqen vullkanik në Kamerun një nga vendet më...

Liqeni Nyos është një liqen vullkanik në Kamerun një nga vendet më të rrezikshme në botë

Liqeni Nyos është një liqen vullkanik
I vendosur në Kamerun. Është një nga vendet më të rrezikshme në botë sepse përmban sasi të mëdha CO2 dhe gazra vullkanikë. CO2 normalisht ndërtohet në fund të liqenit për shkak të presionit të lartë, gjë që e bën atë tepër të paqëndrueshëm.
Në vitin 1986, për shkak të një shpërthimi, ndodhi një rrëshqitje dheu dhe Liqeni Nyos u përmbyt duke krijuar një tsunami të lartë 25 metra, i cili shkaktoi një përmbytje në zonë.
Më e keqja nga të gjitha, ishte reja e gazit dhe CO2 që shtyhej përpjetë shkaktoi rreth 1700 vdekje në njerëz dhe më shumë se 3500 krerë bagëti të ngordhura. Me të vërtetë një nga vendet më jo-mikpritëse në Tokë. /

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sundoi oqeanet për miliona vite, pse u zhduk super-peshkaqeni Megalodon?

Nga Michael Heithaus Imagjinoni të udhëtoni pas në kohë, dhe të vëzhgoni oqeanet e 5 milionë viteve më parë. Ndërsa qëndroni...

Gjërat më të çuditshme që njerëzit gjetën në oborret e tyre(Video)

A mendoni se e dini se çfarë ka në oborrin e shtëpisë tuaj? Ju ndoshta mendoni se po. Kështu mendonin edhe këta...

Pikturat e harruara të Pirros dhe mbretit ilir Glauk

Pirroja i Epirit është figura e vetme brenda truallit ilir që përmendet gjërësisht sot nëpër auditorët më seriozë të historisë nga pedagogë...

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Recent Comments