6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home KËSHILLA Jeni konsumues të duhanit? Këtë vitaminë mos e ndani asnjë ditë

Jeni konsumues të duhanit? Këtë vitaminë mos e ndani asnjë ditë

Si përdorimi i tepruar i alkoolit, ashtu edhe duhanpirja mund të pakësojnë rezervat tuaja me vitaminë C, kështu që, edhe nëse mendoni se jeni duke përdorur regjimin e duhur ushqimor, juve ndoshta do t’ju duhen më shumë vlera ushqimore.

Duhanpirësit dhe konsumuesit e mëdhenj të alkoolit duhet të marrin katër herë më shumë vitamina C sesa personat që nuk pijnë duhan e nuk përdorin alkool.

Lini duhanin, pakësoni konsumin e alkoolit (duke konsumuar brenda kufirit të 14 njësive në javë) dhe konsumoni ushqime të shëndetshme. Duhet të përdorni një suplement me multivitamina dhe me minerale, të cilit i shtohet vitamina C, në mënyrë që të arrihet deri në 2000mg në ditë. Frutat dhe perimet janë të mira për duhanpirësit, pasi ato janë të pasura me vitaminë C.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments