6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KURIOZITETE Çfarë ndodhi me vrimën e ozonit?

Çfarë ndodhi me vrimën e ozonit?

Rreth fundit të shekullit të 21-të, pjesa më e madhe e bisedës mjedisore ishte rreth vrimës në shtresën e ozonit.

Pati një panik të kuptueshëm pasi u zbulua në vitet 1980 se disa kimikate të prodhuara nga njeriu po shkaktonin varfërimin e shtresës mbrojtëse të Tokës.

Në vitin 2022, megjithatë, biseda është shumë më tepër rreth ndryshimeve klimatike; pothuajse nuk dëgjojmë asgjë për shtresën e ozonit.

Çka na lë të pyesim veten: çfarë ka ndodhur ndonjëherë me vrimën në shtresën e ozonit?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments