6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KAFSHËT Pse macet vjedhin dhe fshehin ushqimin dhe gjërat nëpër shtëpi?

Pse macet vjedhin dhe fshehin ushqimin dhe gjërat nëpër shtëpi?

Ato adhurojnë ta bëjnë atë

Ju ndoshta e keni kapur macen tuaj duke mbajtur një copë ushqim ose një send shtëpiak në dhëmbët e saj në një moment, si p.sh. një leckë.

Ju mbase keni vënë re se ka një tufë gjërash të vogla poshtë mobilieve që askush tjetër nuk mund t’i ketë vënë atje, përveç kafshës suaj të preferuar, transmeton Telegrafi.

Edhe pse këta hajdutë të vegjël janë shumë të ëmbël në qëllimet e tyre, duhet të keni qenë të mërzitur dikur që gjërat e vogla dhe ushqimi zhduken nga vendi ku i keni lënë.

Ka dy arsye kryesore kur bëhet fjalë për këtë zakon të maces.

E para është sigurisht natyra e tyre grabitqare. Edhe pse macet ushqehen mirë në shtëpi, ato ende mund të shfaqin sjellje grabitqare.

Nëse macja nuk e ha ushqimin menjëherë, por e mbart atë nëpër dhomë ose e fut nën mobilie, kjo është vetëm një manifestim i karakterit të saj natyror grabitqar…

Një arsye tjetër e mundshme është që ajo po e kërkon vëmendjen. Nëse macja juaj vëren se po i kushtoni vëmendje kur vjedh diçka, ajo do të vazhdojë ta bëjë këtë.

Macet do të gjejnë gjithmonë mënyra të reja për të thyer rutinën e tyre të mërzitshme të përditshme dhe për t’u argëtuar. Nëse nuk luani me të dhe ajo nuk ka mjaft stimulim të një lloji tjetër gjatë ditës, ajo mund të përdorë shumë lehtë vjedhjen dhe fshehjen e sendeve të vogla si një mënyrë për t’u argëtuar. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments