6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Përfundimisht, duhet apo nuk duhet të pini ujë me barkun bosh?

Përfundimisht, duhet apo nuk duhet të pini ujë me barkun bosh?

Historikisht, japonezët e kanë përdorur ujin si metodë për kurimin e shumë sëmundjeve si dhimbja e kokës, dhimbje të trupit, probleme me zemrën, artritin, epilepsia, yndyrna të tepërta, azëm, bronkit, probleme të veshkave dhe traktit urinar, vjellje, gastrit, diarre, diabet, sëmundjet e syve, mitër, sëmundje të veshëve dhe fytit.

Praktikisht për gjithçka, por sekreti i tyre qëndron diku tjetër. Tek fakti që e konsumojnë ujin me stomakun bosh. Me siguri e keni dëgjuar si këshillë të paktën një herë në jetë, por si duhet ta konsumoni fiks?

Sapo të zgjoheni në mëngjes, përpara se të lani dhëmbët, pini 4 gota me 160 ml ujë secila.

Më pas lani dhëmbët, por bëni kujdes të mos hani për 45 minuta.

Pasi të hani mëngjes, drekë ose darkë, mos hani ose pini asgjë për 1-2 orë.

Më të moshuarit dhe individët e sëmurë, nëse nuk pijnë dot 4 gota, mund ta nisin gradualisht pirjen e ujit, derisa të arrijnë të pijnë 4 gota çdo mëngjes.

Kjo metodë trajtimi nuk ka efekte anësore. Është shumë mirë nëse e praktikoni çdo ditë, pasi kështu bëheni më të shëndetshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments