6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home SHKENCË/TECH Ushtria ruse thuhet se ka hakuar satelitët evropianë në fillim të luftës...

Ushtria ruse thuhet se ka hakuar satelitët evropianë në fillim të luftës në Ukrainë

Zyrtarët e qeverisë amerikane i thanë The Washington Post se ushtria ruse ishte përgjegjëse për një sulm kibernetik ndaj një shërbimi satelitor evropian të internetit që preku komunikimet ushtarake ukrainase në fund të shkurtit.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, hakimi preku rrjetin me brez të gjerë satelitor KA-SAT, në pronësi të Viasat, një kompani amerikane e komunikimeve satelitore.

Më 24 shkurt, ditën kur filloi pushtimi rus i Ukrainës, rrjeti KA-SAT u godit nga ndërprerjet që prekën Ukrainën dhe rajonet përreth në Evropë.

Disa ditë më pas, Viasat fajësoi ndërprerjet në një “ngjarje kibernetike”, por nuk dha detaje të mëtejshme.

Megjithëse zyrtarët ukrainas nuk e kanë zbuluar plotësisht ndikimin, ndërprerja besohet të ketë shkaktuar ndërprerje të konsiderueshme të komunikimit në fillim të luftës.

Agjencia e Sigurisë Kombëtare (NSA) u raportua se po bashkëpunonte në një hetim me shërbimet e inteligjencës ukrainase, por rezultatet nuk janë publikuar zyrtarisht. Sidoqoftë, zyrtarë anonimë thuhet se i thanë Postit se analistët e inteligjencës amerikane tani kanë arritur në përfundimin se hakerat ushtarakë rusë ishin pas sulmit. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments