6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home SHKENCË/TECH Zbulohet taksi i parë fluturues në botë me katër ulëse, do të...

Zbulohet taksi i parë fluturues në botë me katër ulëse, do të filloj punën në vitin 2027

Ajo që është quajtur si taksia e parë fluturuese me katër vende në botë është zbuluar nga një kompani inxhinierike sllovake — dhe mund të jetë në përdorim pas vetëm pesë vitesh.

AM NEXT i AeroMobil, i cili është modeli i dytë i mjetit gjysmë supermakine, gjysmë avion, është planifikuar të nisë në vitin 2027.

Është në gjendje të transformohet ndërmjet mënyrave në më pak se tre minuta.

Firma shpreson se shërbimi i saj ajror do t’u kursejë udhëtarëve kohë ‘të konsiderueshme’ kur udhëtojnë distanca prej 160 deri në 804 kilometra midis qyteteve të mëdha.

Firma tha se pasagjerët do të jenë në gjendje të shijojnë “komoditetin me një vend të vetëm derë më derë, të punojnë, të pushojnë, të luajnë ose thjesht të shijojnë pamjen”.

Nuk janë dhënë ende detaje mbi koston e taksisë fluturuese apo çmimet që do të ngarkohen pasagjerët. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments