6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KAFSHËT A mund të lihet një mace vetëm gjatë gjithë ditës?

A mund të lihet një mace vetëm gjatë gjithë ditës?

Ne kemi mendim të gabuar gjatë gjithë kohës

Gjithnjë e më shumë njerëz po zgjedhin një mace si kafshë shtëpiake. Macet janë më pak të zhurmshme dhe më pak të çrregullta se kafshët e tjera shtëpiake.

Ato nuk keni nevojë t’i nxirrni në shëtitje, ndaj është edhe një detyrim më pak, transmeton Telegrafi.

Ato vlerësohen për pavarësinë e tyre. Ndryshe nga qentë, shumica e maceve nuk duhet të jenë gjithmonë pranë atyre që i mbajnë.

E gjithë kjo çon në besimin se ne mund ta lëmë macen vetëm, për orë apo edhe ditë të tëra. Ky supozim është i pasaktë dhe mund të jetë i rrezikshëm.

Lënia e një mace të rritur në shtëpi, ndërsa punoni për tetë deri në 10 orë në ditë, përgjithësisht konsiderohet e sigurt.

Kotelet janë një histori tjetër. Macet më të vogla se katër muaj nuk duhet të lihen vetëm për më shumë se katër orë, vetëm pas gjashtë muajsh mund t’i lini vetëm për një pjesë më të gjatë të ditës.

/Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

5 gabime që bëni gjatë përdorimit të telefonit që mund të jenë fatale për shëndetin

1- Të flini me celularin pranë Një celular në vetvete është një transmetues dhe marrës elektromagnetik i cili lëshon...

Pse nuk përmendet bora askund në Kuran?

Në librin e shenjtë të myslimanëve Kuranin, nuk përmendet bora, por përmenden terma të tjerë që tregojnë të ftohtët dhe acarin. Kurani...

Recent Comments