6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home RETROSPEKTIVË Gripi i shpendëve, mes nesh prej motesh

Gripi i shpendëve, mes nesh prej motesh

Më 20 mars në qytetin e Durrësit u konfirmua rasti i parë i gripit të shpendëve. Në këtë mënyrë, Shqipëria bëhet pjesë e listës së vendeve të Evropës të prekur nga virusi H5N8 (për vitin 2022), që njihet edhe si virusi i gripit të shpendëve.
Gripi i shpendëve është një sëmundje e shpendëve të egër, por prek gjithashtu shumë lloje shpendësh shtëpiakë, përfshirë pulat, rosat, gjelat dhe patat. Ky grip prek edhe njerëzit, madje ndër vite ka patur raste infektimi që janë shënuar për shkak të kontaktit të drejtpërdrejtë të tyre me zogjtë e sëmurë ose të ngordhur, të cilët e kanë transmetuar virusin nëpërmjet pështymës, mukusit dhe feçes.
Një gjë është e sigurt: grip shpendësh ka patur dhe më parë në Shqipëri. Ashtu siç do të ketë dhe në të ardhmen. Në Arkivin e Shtetit gjenden mjaft dokumente dhe statistika që na flasin për prezencën dhe përhapjen e gripit të shpendëve në periudha të ndryshme në vendin tonë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments