6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KURIOZITETE Si të kurseni energjinë elektrike, mësoni 5 pajisjet që harxhojnë edhe të...

Si të kurseni energjinë elektrike, mësoni 5 pajisjet që harxhojnë edhe të fikur

Kursimi i energjisë: A e dini se disa pajisje shtëpiake vazhdojnë të harxhojnë energji edhe pasi janë fikur?

Karikues pa telefon

Një karikues i lënë i shkëputur vazhdon të konsumojë energji edhe kur nuk ka telefon të lidhur me të.

Akordues dixhital i TV

Televizorët vazhdojnë të punojnë pasi i fikni dhe harxhonjnë energji. Shumica e njerëzve as që shqetësohen ta vendosin si duhet aparatin dixhital, duke besuar se fikja e televizorit është e mjaftueshme. Kjo rezulton në 5 herë më shumë konsum të energjisë.

TV

A e dini se shtypja e butonit të ndezjes e vendos televizorin në modalitetin e gatishmërisë dhe nuk e fiket? Kjo harxhon energji me vlerë rreth 25 euro në vit.

PC dhe laptopë

Edhe kur janë të fikur, kompjuterët dhe laptopët vazhdojnë të funksionojnë. Prandaj, kur i shkëputni, mund të kurseni deri në 100 euro në vit.

Nëse qëndrojnë në modalitetin e gatishmërisë, mund ta shumëzojnë këtë shumë me 1,5.

Pajisjet me kohëmatës

Një detaj i tillë që pakkush e vëren, si një kohëmatës që funksionon, mund t’ju tregojë se pajisja është ende e ndezur. Shkëputja e një pajisjeje të tillë nga priza kursen deri në 114 euro në vit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments