6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home VIDEO VIDEO / ARMË HIPERSONIKE – ÇKA JANË ATO?

VIDEO / ARMË HIPERSONIKE – ÇKA JANË ATO?

Një garë e re armësh ka nisur vitet e fundit për të dominuar botën në këtë fushë. Bëhet fjalë për armët hiprsonike, të cilat Rusia tha se i ka përdorur për herë të parë në Ukrainë në luftimet e ditëve të fundit, përcjell KDP. 

Kina dhe Shtetet e Bashkuara ende janë në fazën e zhvillimit të armëve të avancuara hipersonike, ndërkohë që shtetet e tjera po fillojnë ose përshkallëzojnë programet e tyre.

Por çfarë janë këto armë? Kush po punon për çfarë? Dhe cilat janë implikimet për sigurinë globale?

Një strategji për menaxhimin e garës drejt këtyre armëve – të cilat kombinojnë shpejtësinë me manovrimin dhe rrezet e gjata – nuk ka qenë kurrë më vendimtare.

Këto armë janë 5 deri më 20 herë më të shpejta se shpejtësia e zërit, janë të padetektueshme nga radarët për shkak të aftësisë të udhëtojnë jashtë orbitës, mund të ndryshojnë drejtim dhe kanë precizitet të lartë. Përveç eksplozivit konvencional, mund të mbajnë edhe armë bërthamore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments