6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KURIOZITETE Zbuloni 'misterin' pse shishet e birrës janë ngjyrë kafe dhe jeshile?

Zbuloni ‘misterin’ pse shishet e birrës janë ngjyrë kafe dhe jeshile?

Me siguri të gjithë e kanë vënë re se shishet e birrës janë kafe ose jeshile dhe asnjëherë transparente. Këto ngjyra janë zgjedhur që nga shekulli i 19-të si ideale për ruajtjen e birrës pasi e mban të freskët për më gjatë. Në fillim, përdorej një xham të tejdukshëm.

Por nuk funksionoi mirë për sa i përket shijes dhe cilësisë së birrës, veçanërisht gjatë muajve të verës. Birra filloi të mbante erë të çuditshme dhe kjo ishte për faktin se xhami lejonte që rrezet UV të depërtonin në të, duke ndryshuar erën dhe shijen e pijes.

Zgjidhja e problemit erdhi me ndryshimin e ngjyrës së xhamit. Ngjyra kafe pengoi që rrezatimi të ndikonte në cilësinë e pijes. Gjatë rrugës nisën të përdoreshin shishet jeshile, pasi kafeja ishte e pamjaftueshme pas Luftës së Dytë Botërore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments