6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home ART Historia e një gruaje

Historia e një gruaje

Driton Tali

Kjo është Sharbat Gula afganistanja me sytë e gjelbër e cila u shfaq në kopertinën, e qershorit të vitit 1985, në revistën “National Geographic”.
Ishte 12 vjeçare, kur Steve McCurry e fotografoi, në vitin 1984, në një kamp refugjatësh në Pakistan. Por “humbi” nga opinioni deri me 2002 kur McCurry e gjeti në malet e Afganistanit.
Tashti, pas tërheqjes së trupave të ShBA’së nga Afganistani, është evakuar në Romë se bashku me katër femijtë e saj. Burri i është vrarë me 2012.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments