6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KURIOZITETE Pulat e Indonezisë që kushtojnë deri në 500 euro gjinden në këtë...

Pulat e Indonezisë që kushtojnë deri në 500 euro gjinden në këtë vend të Kosovës

Në fshatin Kuqicë të Komunës së Skenderajt një banor është duke kultivuar një lloj të veqant të pulava nga Indonezia e largët, pula të llojit “ayman cemani” e cila në tregun ndërkombëtar kap shifrën deri në 500 euro ndërsa të Smajli mund të blihen për një çmim shumë me të lirë, shkruan rajoni. org.

Duke folur për orgjinen e këtyre pulava në Drenicë, Smajl Fejzullahu – kultivues i këtyre pulave thotë për portalin rajoni se ato fillimisht nga Indonezia kanë rrugëtuar në Austri e me pas përmes një të afërmi të tij kanë ardhur në Kosovë.

Të dhënët për këtë lloji të pulave që përveç pamjes se jashtme, kanë mishin, gjakun dhe të gjitha organet e zeza. Thuhet se mishi dhe gjaku janë të dobishme për sëmundje të frymëmarrjes, asmës dhe forcon sistemin imunitar dhe sa ato në Indonezi theren vetëm në rast feste.

Deri më sot nuk dihet së në Kosovë a ka fermer tjetër që posedon këtë lloji të pulave.

Sipas një biznesmeni të Tiranës i cili pasi i ka blerë nga Smajli pulat, është mahnitë me këtë racë dhe ka thënë së atje nuk ka parë pula të tilla.

Smajli thotë së është kultivues mjaft i suksesshëm i tyre, mirëpo sikurse të kishte pasur përkrahjen e shtetit do ta kishte zgjeruar fermën e tij e cila aktualisht i ka mbi 50 pula.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments