6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI KËSHTJELLAT (QYTETET) ILIRE O(E)NEUM, NË POLLOG DHE NË DALMACI

KËSHTJELLAT (QYTETET) ILIRE O(E)NEUM, NË POLLOG DHE NË DALMACI

Shkruan: Abdulla Mehmeti

Qytetet antike të periudhës ilire në disa raste paraqiten me të njëjtin emër në hapësira të ndryshme. Dy qytete me emër të njëjtë janë qyteti Oeneum në afërsi të qytetit të sotëm të Tetovës në Pollog dhe qyteti antik Oneum, në qytetin e sotëm Omish të Dalmacisë në Kroaci.

Emri i qytetit Omish për herë të parë përmendet në histori me emrin Oneum (lat. Onaeum), i cili u shua në fillim të shek.VII të erës së re.Kjo flet se në çfarë hapësire janë shtrirë Ilirët, fiset, qytetet dhe shtetet (mbretëritë) ilire.Variantet e këtij emri, si Oeneum, ose Oneum, për bindjen tonë kanë kuptim sipas fjalëve të gjuhës së sotme shqipe: ANË dhe UJË.

Ata që i njohin nga afër këto dy vise, lehtë mund t’i konstatojnë ngjashmëritë sipas pozitës gjeografike të tyre (një gjuhë toke mes kodrave shkëmbore, në rrjedhë të lumejve, në drejtim të detit Adriatik (Omish, Dalmaci, Kroaci), përkatësisht në rrjedhën e lumit të Tetovës (Artat) dhe fushës së Pollogut, Emadhia (Maqedoni).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments