6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KULTURË "Mos e ul veten deri aty. Shqiptarët janë një popull i thjeshtë,e...

“Mos e ul veten deri aty. Shqiptarët janë një popull i thjeshtë,e kur të …”

Mark Milani ose Mark Miljanovi (1833-1901) ishte një ushtarak dhe letrar malazez që u mor me shkrime letrare, historike dhe etnografike. Veprat kryesore janë: “Shëmbuj burrërie e trimërie” 1901; “Fisi i Kuçeve në tregime e në këngë popullore” 1905; “Jeta dhe zakonet e shqiptarëve” 1907.

Vepra e parë dhe e tretë janë botuar shqip me titullin e përbashkët: “Legjenda për shqiptarët”, Prishtinë, 1971. Shkroi sidomos për vëllamërinë, miqësinë, mikëpritjen, besën, hakmarrjen, parësinë, bajraqet e fiset shqiptare.

Për Shalën (zonë në veri të Shqipërisë) ka thënë: “Shala nuk i dorëzon armët pa lënë kokat, dhe as kokat pa armët.”

Amaneti i shkrimtarit:
Puno, o serb, me shqiptarët dhe do të dalësh fitimtar. Trokit në potat ë tyre dhe do të hapen. Puno me besnikëri të vërtetë dhe mos e mbështet fatin, as në shkathtësinë tënde dhe as në thjeshtësinë e tyre, duke menduar se mund t’i mashtrosh lehtë.

Edhe sikur ata të mos e dinë që ti punon më tepër për lavdinë tënde, sesa për nderin e tyre, mos u lër shkak të kenë arsye e të ngulisin mbi ty njëmijë shkrime, për t’i zbuluar dredhitë dhe mashtrimet e tua.

Mos e ul veten deri aty. Shqiptarët janë një popull i thjeshtë, e kur të shohin te ti të vërtetën e pastër, në flakë dhe në det hidhen bashkë me ty… /konica.al /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments