6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home SHKENCË/TECH Një sinjal misterioz sfidon astronomët

Një sinjal misterioz sfidon astronomët

Një sinjal i emetuar në Rrugën e Qumështit, 4000 vjet dritë nga Toka, është vëzhguar në fushën e valëve të radios me frekuencë të ulët nga një ekip astronomësh australianë. 

Na vjen çdo 18 minuta e 11 sekonda. Për momentin, studiuesit janë të humbur në hamendjet mbi origjinën e këtij burimi shumë të ndritshëm që nuk i ngjan asgjëje të njohur. 

Më të afërt do të ishin pulsarët, yjet neutron që lëshojnë saktësisht rrezatim të fortë elektromagnetik.

Jo një mesazh radiofonik

Por frekuenca e sinjalit të një pulsari është shumë më e lartë – në rendin e një milisekondi dhe deri në dhjetë sekonda. Një tjetër kandidat: një magnetar me periudhë ultra të gjatë. Ky lloj kushëriri pulsarësh, i pajisur me një fushë magnetike shumë të fortë, nuk është vërejtur kurrë deri më tani. 

Shumëllojshmëria e frekuencave të kapura sugjeron që objekti nuk korrespondon me një mesazh radiofonik të dërguar nga një qytetërim i largët./ Ky artikull është marrë nga e përmuajshmja ‘Sciences et Avenir’/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments