6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Tre ushqime që të ngopin por nuk të shëndoshin

Tre ushqime që të ngopin por nuk të shëndoshin

Ne shpesh i drejtohemi dietave rraskapitëse për të humbur kilogramët e tepërt dhe në fund nuk kemi rezultat.

Dy çelësat kryesorë të humbjes së peshës janë ushqimi i duhur dhe ushtrimet fizike dhe zgjidhja më e mirë është të zgjidhni ushqime që ju ngopin por nuk ju shëndoshin.

Shikoni tre ushqime të shijshme të pasura me ujë, fibra ose proteina që do t’ju ndihmojnë të humbni peshë më lehtë.

Vezë: Mundohuni ta filloni ditën tuaj me vezë. Vezët kanë proteina me cilësi të lartë dhe kjo ju ndihmon të ndiheni të ngopur dhe vigjilent, gjë që ndihmon në ruajtjen e një peshe të shëndetshme.

Tërshëra: Sipas hulumtimeve, ata që hanë tërshërë për mëngjes kanë një indeks të masës trupore më të ulët se ata që hanë çdo lloj mëngjesi.

Peshku Tuna: Tuna përmban më shumë proteina se çdo peshk tjetër, pa pasur shumë yndyrë dhe vetëm 120 kalori për 100 gram./abcnews.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments