6.1 C
Pristina
Thursday, January 21, 2021
Home KURIOZITETE Brenda ujëvarës më të bukur në botë

Brenda ujëvarës më të bukur në botë

Me konfliktet politike dhe çështjet e brendshme që mbizotërojnë lajmet në Zimbabve, vendi i Afrikës së Jugut nuk është saktësisht i përqendruar në turizëm për momentin.

Por, pikërisht në këtë vend afrikan gjendet ujëvara më e bukur e botës, Victoria Falls.

Victoria Falls janë pjesë e trashëgimisë botërore dhe shtrihet mbi dy vende afrikane: Zambia dhe Zimbabve.

Me 1708 metra konsiderohet ujëvara më e gjerë në botë. Deri në 10,000 metra kub ujë zhyten 100 metra në grykë çdo sekondë.

Por Zambezi jo gjithmonë mban aq shumë ujë. Në sezonin e thatë dhe gjatë thatësirës, sasia e ujit zvogëlohet ndjeshëm.
LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Guri që flet shqip dhe ‘tronditi’ Greqinë: Ne nuk largohemi nga toka jonë, me këtë rrojmë, këtu hapim varret

Pllaka e gurit në ishullin grek të Lemnosit i përket shekullit të VI.p.e.r. dhe është deshifruar nga studiuesi Muharrem Abazaj.

Testamenti i korçarit që u bë biznesmeni më i fuqishëm në Rumani

Janë të shumtë ata patriot që shkrinë pasurinë dhe mundin e tyre për të mirën e çështjes kombëtare, ndërsa sot janë mbuluar...

“Ç’t’i bësh! S’më rrihet pa shkrepur një varg” – AGOLLI, POETI I TOKËS, NJERIUT DHE… VDEKJES.

Nga Anila Mullahi/Agolli e nisi krijimtarinë e tij me vargje dhe shkroi gjatë gjithë jetës së tij poezi,...

Çfarë ndodh kur ne konsumojmë Coca Cola? Këto janë efektet negative të saj në organizëm…

Në dhjetë minutat e para pasi kemi pirë një kanaçe apo shishe Coca Cola: 10 lugë sheqer depërtojnë në sistemin tuaj trupor....

Recent Comments